Beograd još uvek bez sistema za prečišćavanje otpadnih voda

Palilula.info 8. novembar 2024.

Beograd, i pored više od decenije najava, i dalje čeka na izgradnju sistema za prečišćavanje otpadnih voda. Fabrika koja je trebalo da obezbedi prečišćavanje 80 odsto otpadnih voda iz prestonice, danas je samo zaraslo gradilište, a u međuvremenu sav gradski otpad završava direktno u rekama Savi i Dunavu.

Iako je prečišćavanje otpadnih voda najavljivano još od 2012. godine, radovi na gradilištu u Velikom Selu već su godinama zaustavljeni. Dok političari najavljuju investicije, meštani, koji već godinama čekaju rešenja, ostali su zbunjeni. I dok se čekaju konkretni potezi, kanalizacija i dalje nezaustavljivo teče u reke, a za fabriku koja je trebalo da reši višedecenijski problem, jedino što ostaje – zaraslo gradilište.

Beogradski kanalizacioni sistem: Više od 100 godina na čekanju

Beograd je podeljen na pet glavnih kanalizacionih sistema: Centralni, Batajnički, Banatski, Bolečki i Ostružnički. Centralni sistem, koji obuhvata veliki deo Beograda, trenutno je najkritičniji. Kičma ovog sistema je veliki kolektor koji prihvata otpadne vode sa leve i desne obale Save i Dunava. Novi projekat za preradu otpadnih voda trebalo bi da unapredi i integriše sve delove ove infrastrukture, stvarajući osnovu za dugoročnu zaštitu životne sredine u Beogradu.

Beograd, jedan od poslednjih evropskih glavnih gradova bez postrojenja za preradu otpadnih voda

Obećanja, ali bez dela

Prema mišljenju Branislava Božovića, geologa koji se bavi analizama ovih problema, razlog za obustavu radova leži u promenama finansijskih prioriteta vlasti. “To je bilo očigledno kada su krenuli drugi radovi, masovni radovi na ispravljanju trgova, ulica i drugih infrastrukturnih objekata”, kaže Božović.

Iako je ovaj problem bio tema brojnih političkih govora i obećanja, realnost je da Beograd, i dalje, nije rešio osnovni ekološki izazov.

Šta su mediji prenosili?

U januaru 2020. godine Vlada Srbije i JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” potpisali su ugovor sa kineskom korporacijom SMES (China Machinery Engineering Corporation) o izgradnji fabrike za preradu otpadnih voda. Tada je spominjano da će kineska korporacija, na sopstveni trošak, započeti sa ispitivanjem terena i pripremnim radovima, pre nego što se dobiju neophodna sredstva za dalju realizaciju.

U oktobru 2024. godine počele su poslednje pripreme za potpisivanje ugovora sa francuskom kompanijom „Suez”. Ovaj korak je potvrđen na nedavnoj sednici Upravnog odbora, koja je održana u Parizu, a kojoj su prisustvovali predstavnici Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije, uključujući državnu sekretarku Isidoru Burić i pomoćnika ministra Dušana Radonjića.

Francuska kompanija „Suez” biće zadužena za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Beogradu, u okviru projekta „Veliko selo”.

Upravni odbor je formiran kao rezultat Sporazuma potpisanog između Srbije i „Sueza” tokom poslednje posete francuskog predsednika Emanuela Makrona Beogradu. Glavni zadatak odbora biće finalizacija svih projektno-tehničkih i administrativnih dokumenata potrebnih za potpisivanje komercijalnog ugovora između dve strane, čime će se zvanično započeti realizacija ovog značajnog infrastrukturnog projekta.

Najmodernija tehnologija za prečišćavanje

Na sastanku je potvrđeno da će novo postrojenje koristiti najsavremeniju tehnologiju za tretman otpadnih voda, u skladu sa najvišim evropskim i svetskim standardima. Prvi koraci u realizaciji projekta uključuju pripremu neophodne tehničke dokumentacije i infrastrukturnih studija, koje će omogućiti nesmetano pokretanje izgradnje postrojenja.

Poseta postrojenju u Francuskoj

Pre sastanka u Parizu, delegacija Srbije je obišla postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u naselju Ašer, na severu Pariza, koje je izgradila i kojim upravlja upravo kompanija „Suez”. Ovo postrojenje je trenutno najveće u Evropi, sa kapacitetom od pet miliona ekvivalentnih stanovnika, i drugo je po veličini u svetu. Poseta je imala za cilj da pruži srpskim zvaničnicima uvid u tehnologiju i operativne procese na jednoj od najmodernijih evropskih lokacija za prečišćavanje otpadnih voda.

Ključni sagovornici i planovi za Beograd

Pored ministarskih predstavnika, sastanku su prisustvovali i menadžeri Grada Beograda, kao i direktori JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija”. Takođe, naglašeno je da će projekat biti važan korak u unapređenju beogradske infrastrukture i smanjenju ekološkog zagađenja, jer će novo postrojenje značajno doprineti rešavanju problema otpadnih voda u prestonici.

Podsećamo, francuske kompanije „Suez” i „Vinci Construction Grands Projets” potpisale su sa Srbijom memorandum o razumevanju za izgradnju i upravljanje prvim beogradskim postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda. Ovaj memorandum označava početak realizacije projekta, koji će se u narednim godinama razvijati i proširivati, čineći Beograd ekološki održivijim gradom.

Izvor: N1, Politika, eKapija, Foto: Shutterstock

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Copy link