
Ekstrakt braon morske alge „ubija” smrad u Vrbovskom
Specijalni tretman u kanalima gde se nalaze otpadne vode sa stajnjakom počeo je pre dva dana i već se na tom prostoru osetilo olakšanje jer je nestao neprijatan miris.
Neprijatan miris ustajalog stajnjaka koji je godinama gušio žitelje Vrbovskog mogao bi, izgleda, polako da ode niz vetar. Ovih dana počeo je specijalni tretman otpadnog stajnjaka u kanalima ekstraktom braon morskih algi koji ga rastvara i, ono što je važno, „ubija” težak miris.
– Život u Vrbovskom bio je poslednjih meseci nepodnošljiv. Od smrada koji je dopirao od štala udaljenih dvestotinak metara od centra naselja nismo mogli da ni da otvorimo prozore niti da izađemo napolje. Zbog svega mi je padalo na pamet da sve rasprodam i odselim se odavde – kaže jedan od žitelja naselja Vrbovski.
Prema rečima Zorana Jankovića, iz Udruženja „Eko-Pančevački rit”, izgleda da pomaka u zaštiti životne sredine u ovom naselju ima.
– U rešavanju ovog pitanja u dogovoru sa „Al Dahrom” u čijoj su nadležnosti štale i kanali angažovana je firma koja ekstrakt algi koristi za prečišćavanje otpadnih voda. Pre četiri godine oni su, u saradnji sa opštinom Palilula i Zavodom za zaštitu prirode Srbije, uradili pilot projekat čišćenja kanala Kalovita i jednog kanala za otpadne vode u Kotežu. Dejstvo algi bilo je zaista brzo i efikasno. Za samo pola sata od tretmana kanala Kalovita nestao je neprijatan miris, a posle dva časa i voda je počela da se bistri – objašnjava Janković.
Priča o braon morskim algama (Ascophyllum nodosum), odnosno njihovom ekstraktu i uticaju na prečišćavanje otpadnih voda i gašenje požara nije nova. One su kod nas korišćene u vreme velikog požara na deponiji u Vinči 2017. godine, u Kovinu, Beloj Crkvi… ali i u prečišćavanju otpadnih voda na farmi svinja u Sremskoj Mitrovici, kao i u gašenju požara u Makedoniji – na Đevđeliji i u Berovu.
– Reč je o prirodnom ekstraktu braon morske alge. U njihov sastav ulaze polisaharidi koji brže razgrađuju organske materije, koje se u ovom slučaju nalaze u otpadnoj vodi. Tom razgradnjom smanjuje se i količina amonijaka, odnosno nestaje neprijatan miris – rekla je Ivana Jocić, direktorka za razvoj u „Ozonveju” koji sprovodi tretman.
U vodi se, kako je objasnila, prirodni mikrogelovi, takozvani alginati, vezuju za organsku materiju.
– Osim što utiču na organske materije, ekstrakti braon morskih algi umanjuju štetni uticaj olova, arsena i kadmijuma. Kada se ekstraktom algi tretira određena organska površina, potrebno je četrdesetak dana da ih ona prečisti. I to u situaciji da se organska materija ne dodaje. Ako se dodaje, onda se rade određeni preventivni tretmani. Ekstrakt se, inače, rastvara u vodi u određenoj razmeri i iz cisterni ubacuje u otpadne vode – kaže Jocić.
Ekstrakt braon morskih algi se uvozi iz Irske, a firma koja se bavi prečišćavanjem otpadnih voda „Ozonvej” pomoću njih radi od 2015. godine.
Kako su u „Al Dahri” rekli, ovaj pilot projekat počeo je prekjuče, a u planu je da se tretiraju kanali u dužini od dva i po kilometra. Projekat će trajati u zavisnosti od efekata, a od rezultata će zavisiti, kao ističu, i to da li će se primenjivati i na drugim lokacijama.
Izvor: politika.rs
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |
