Ova raskrsnica postaje kružni tok

Palilula.info 19. jul 2023.

Raskrsnica za Kovilovo i Glogonjski rit na Zrenjanincu postaje kružni tok.

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture oglasilo je javnu prezentaciju urbanističkog projekta za rekonstrukciju površinske raskrsnice državnog puta IB reda broj 13 na stacionažI kilometara 179+388 u Beogradu.

Kako je navedeno u urbanističkom projektu i idejnom rešenju koje su izradili Yugo biro, odnosno Via projekt doo, oba iz Beograda, a po zahtevu investitora, Puteva Srbije, planirano je da predmetna četvorokraka raskrsnica, koja se nalazi na ukrštaju Zrenjaninskog puta sa sa lokalnim putem za naselja Kovilovo i Glogonjski rit (Opština Palilula), postane kružna raskrsnica.

Razlog je, navodi se, porast intenziteta saobraćaja na ovoj deonici Zrenjaninskog puta.

U postojećem stanju, širina kolovoza popularnog Zrenjaninca za naselje Kovilovo je oko sedam metara dok je širina lokalnog puta za Glogonjski rit oko pet i po metara.

Kružna raskrsnica planirana je sa jednom ulivnom (četiri metara) i izlivnom voznom trakom (četiri i po metara) za svaki pravac, razdvojenim razdelnim trougaonim ostrvima koja omogućavaju nesmetalo ulivanje u kružni tok i izlivanje iz njega.

Planirani prečnik upisanog kruga kružne raskrsnice je D=40 metara, širina kružnog kolovoza je sedam metara, a kružni podeonik prečnika 26 metara. Centar kružnog ostrva je predviđen za ozelenjavanje.

Nova autobuska stajališta projektovana su iza kružne raskrsnice, odnosno, iza pešačkog prelaza na izlivu sa kružnog kolovoza kada je obavezno izdvajanje na posebno proširenje izlivnog kolovoza (niša).

Trotoari i pešački prelazi u zoni raskrsnice čineće kontinualnu funkcionalnu celinu, a vodilo se računa i o nesmetanom pristupu pešačkoj stazi od strane hendikepiranih osoba sa obezbeđenim pristupima, dodaje se u dokumentaciji.

Pratite portal Palilula.info i na Facebook-u

 

Šta je ranije obećano a nije urađeno do sada?

Projekat izgradnje novog auto-puta dužine približno 66 kilometara, omogućio bi spajanje Beograda, odnosno Borče, i Zrenjanina. Prostom računicom, auto-putem koji bi vodio potpuno novom trasom od postojeće magistrale, do beogradske obilaznice bi se od Zrenjanina stizalo za pola sata.

Izvor: listzrenjanin.com

Promena planova

Do pre par godina nije bilo govora o izgradnji autoputa, već brze saobraćajnice koja je nazivana „Vojvođansko P”. Predviđena je bila izgradnja druge kolovozne trake puta Zrenjanin–Novi Sad, kao i druge trake i rekonstrukcija puta Zrenjanin–Borča.

Memorandum o razumevanju i izradi dokumentacije za izgradnju autoputa Beograd (Borča) – Zrenjanin – Novi Sad potpisan je u januaru 2020. sa kineskom kompanijom „Čajna Šandong internešenel”.

Da li je izgradnja autoputa bila uslov „Linglonga”?

Ekonomski konsultant i kolumnista Nove ekonomije Bogdan Petrović smatra da toj kompaniji sigurno nije presudno da li će imati brzu saobraćajnicu sa nekoliko kružnih tokova do Zrenjanina ili autoput, pošto, kako kaže, kamioni ionako ne mogu da voze brže od 80 kilometara na sat. On ističe da je velika greška što se odustalo od brze saobraćajnice i umesto toga krenulo u izgradnju autoputa.
– Zrenjanin se nalazi samo 50 km od obilaznice kod Pupinovog mosta. Neuporedivo jeftinije bi bilo da se uradila saobraćajnica koja bi zaobilazila četiri sela i koja bi imala trake za preticanje, uz neke denivelacije i kružne tokove, nego praviti (pre)skup autoput. Razlika u vremenu putovanja biće ne više od 5-7 minuta – navodi Petrović.

Kako je izgradnja autoputa kroz Banat proglašena projektom od posebnog značaja za državu, na nju se primenjuje i leks specialis, pod nazivom: Zakon o posebnim postupcima radi realizacije projekata izgradnje i rekonstrukcije linijskih infrastrukturnih objekata od posebnog značaja za R. Srbiju. On, između ostalog, propisuje da se Zakon o javnim nabavkama ne primenjuje ako se projekat radi na osnovu međunarodnih ugovora i bilateralnih sporazuma, kao i da se eksproprijacija sprovodi po skraćenom postupku.
Time se ugrožavaju interesi građana koji će biti obuhvaćeni postupkom eksproprijacije, pošto je moguće da se uđe u posed i pre pravosnažne odluke o naknadi.
Naravno, građanima ostaje mogućnost da vode sudske postupke protiv države, ali to traje. Do sada je država uglavnom izlazila u susret oštećenim građanima sa relativno povoljnim ponudama za eksproprijaciju, ali to ne mora biti slučaj i ovog puta – navodi Petrović. Primećuje da je vlast očigledno rešila da za sve velike projekte koristi pomenuti posebni zakon kako bi izbegla transparentnu proceduru javnih nabavki.

Izvor: eKapija/Mediji, Foto: nacroba/Shutterstock
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Copy link