Splavovi uz obalu Ade Huje
Nove plutajuće grdosije na obalama ovog poluostrva prvi su primetili ne baš tako brojni šetači koji su se ovih dana tu zatekli.
Obale Save kod novobeogradskih blokova i kod Ušća, u blizini Brankovog mosta posle odluke grada da se smanji brojnih splavova na rekama postale su vidljive. Ali se zato vlasnici plutajućih objekata koji nisu prošli licitaciju snalaze na različite načine. Neki su svoje objekte odvukli u Jakovo, gde je lokacija koju je grad i predvideo za njih, drugi su zauzeli pozicije kod Beogradskog sajma, treći su se „načičkali” u blizini nekadašnjeg hotela „Jugoslavija”, a ima i onih koji su, izgleda, svoje „mesto pod suncem” potražili i na Adi Huju. Pojedini od tek postavljenih splavova na ovom mestu su novi, ali ima i onih koji su svojom imenom stekli određeni renome.
– Iznenadio sam se kada sam uz kej ovog dunavskog poluostrva video nekoliko tek postavljenih splavova. Do sada ih ovde, naspram Karaburme, nije bilo. Tu su samo ponekad pristajali brodovi gurači barži čije sidrište se nalazi na ovom delu reke. Zanimljivo je to što je postavljanje splavova bilo intenzivnije na Dan primirja, iako je bio praznik, neradni dan. Ja sam ovde na šetalištu čest gost. Rado šetam kejom Ade Huje, uz koju Dunav teče u punoj snazi. Odavde se do sada moglo uživati i opuštati uz pogled na veliku vodenu površinu, suprotnu šumovitu obalu bez zgrada i otvoreni horizont, nebo. Takav prizor, a tako blizu grada. Ali čini mi se da će ta vizura ubrzo promeniti. Jer, kako vidim na obali su stavljene neke oznake, pa očekujem da će se na tim mestima pojaviti novi splavovi – kaže jedan od sugrađana koji često šeta kraj ove obale Dunava.
On je primetio i to da je uz nekoliko ugostiteljskih objekata na samoj obali koji su na tom mestu duži niz godina, nedavno i počela i završena izgradnja nekoliko novih.
– Odronjeni deo keja, odnosno šetališta, koji se nalazio kod privremenog pristaništa teretnih brodova nedaleko od šljunkare uz Pančevački most je saniran. Stiče se utisak da dugo zapostavljena Ada Huja intenzivno dobija nove sadržaje, što baš i nije po volji onima koji ovde dolaze pre svega zbog prizora prirode – kaže sugrađanin.
O tome da se sada zbog splavova ne vide dunavske obale svedoči i jedan Zemunac koji ističe da se broj splavova na potesu od rečne mornarice do nekadašnje Hidrobaze na Zemunskom keju uvećava i da ih sada ima više od osamdestak.
– Nedavno su dovezli ogroman splav i usidrili su ga u blizini mesta gde se izliva velika količina kanalizacije, odnosno gde se nalazi kolektor. A jedan od splavova od letos je privezan i za obalu Velikog ratnog ostrva – kaže on.
Prva licitacija za zakup vodnog zemljišta za splavove održana je u decembru 2022. godine i to za plutajuće objekte na Savi između blokova 45 i 70, dok je licitacija desnu obalu Dunava, održana u januaru ove godine. Za 24 mesta na Dunavu (desna obala – dunavski rukavac) lokacije pristigle su tada čak 232 ponude.
Optimalan broj objekata na vodi – šezdesetak
Nedavno je gradonačelnik Aleksandar Šapić najavio da se sređuje deo Dunava kraj Kule Nebojša gde će po planu ostati samo četiri splava.
– Posle sređivanja prostora oko Kule Nebojša kreće čišćenje kod „Beogradskog sajma” gde se veliki broj splavova koji su licitirali za mesta od Ušća do hotela „Jugoslavija” preselio na tu lokaciju. Oni čekaju da se oslobode mesta koje su licitirali. Očekujemo da ćemo u narednih nekoliko meseci ukloniti one splavove postavljene na divlje i da ćemo doći do onog broja splavova, čiji su vlasnici pre oko godinu i po dana na licitaciji dobili svoje mesto. To znači da ćemo sa oko 200 splavova koliko ih je bilo njihov broj svesti na između 60 i 70 što je optimalno. Smatram čak da će ih, kada počnu da plaćaju zakup, biti i manje – rekao je tada Šapić.
Izvor: Politika.rs, Foto: M. Galović
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |