Zgrada koja izgleda kao knjiga iz vazduha
U ovoj zgradi se nalazi jedan od najpopularnijih fakulteta Univerziteta u Beogradu. Jedna od zanimljivosti vezanih za arhitekturu ovog objekta je da, posmatrano iz vazduha, zgrada podseća na otvorenu knjigu.
Zgrada Pravnog fakulteta na opštini Palilula izgrađena je pre više od osamdeset godina i ima značajnu kulturno-istorijsku vrednost.
Izgradnja objekta u Bulevaru kralja Aleksandra trajala je od 1936. do 1940. godine, a autor projekta bio je arhitekta Petar Bajalović.
Spomenik kulture u centru grada.
Moderni objekat useljen je 1940. godine, a s obzirom na to da je lokacija odabrana na uglu dve ulice, arhitekta Bajalović je posvetio posebnu pažnju oblikovanju fasade prema obe ulice. Osnova zgrade ima oblik zaobljenog trougla, a građevina se ističe kontrastom između mirnih fasadnih površina i monumentalnih ulaznih delova.
Jedna od zanimljivosti vezanih za arhitekturu ovog objekta je da, posmatrano iz vazduha, zgrada podseća na otvorenu knjigu.
Pravni fakultet u Beogradu osnovan je 1863. godine i jedna je od najstarijih visokoobrazovnih institucija u Srbiji.
Ubrzo nakon useljenja, zgrada Pravnog fakulteta je pretrpela oštećenja tokom aprilskog bombardovanja Beograda 1941. godine. Zgradu su okupirale nemačke snage, a sedmorica profesora Pravnog fakulteta su odvedena u Banjički logor zbog svojih antifašističkih stavova.
Profesori koji su preživeli rat obnovili su rad na Fakultetu nakon završetka Drugog svetskog rata. Od tada se Pravni fakultet brzo razvijao, a njegovi studenti su postizali uspehe u različitim oblastima prava.
U ovoj zgradi se nalazi i najbogatija pravna biblioteka na ovim prostorima.
Zgrada Pravnog fakulteta je 2007. godine proglašena za spomenik kulture i prvi je objekat koji je građen isključivo za potrebe Pravnog fakulteta.
Danas je Pravni fakultet jedan od najpopularnijih na Univerzitetu u Beogradu, a ovu neobičnu zgradu u blizini Tašmajdanskog parka posećuje više od 8.000 studenata koji pohađaju osnovne, postdiplomske i doktorske studije.
Izvor: gradonacelnik.beograd.rs
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |