Nije se desilo: Država i dalje u „v.d. statusu“

Palilula.info 16. oktobar 2023.

Međunarodni monetarni fond (MMF) preporučio je još pre nekoliko godina Vladi Srbije da prekine sa praksom postavljanja v.d. direktora u javnim preduzećima. Iako je zahtevano, nikad nije ispunjeno, pa v.d. status direktora ne samo da i dalje “živi”, već je gotovo pravilo i poželjna stvar. Jer je preduzeće s takvim direktorom – podložnije političkom uticaju.

Javna preduzeća obavljaju delatnost od opšteg interesa i mogu ih osnivati Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave. Osnivaju se i posluju u skladu sa Zakonom o javnim preduzećima, koji uređuje uslove i način obavljanja delatnosti od opšteg interesa, kao i zakonom kojim se uređuje pravni položaj privrednih društava, piše N1.

Direktore javnih preduzeća, prema Zakonu o javnim preduzećima, imenuje Vlada Srbije nakon javnog konkursa. Period na koji se imenuje vršilac dužnosti direktora ne može biti duži od jedne godine. Ista osoba ne može biti dva puta postavljena za vršioca dužnosti.

U praksi je, međutim, malo drugačije – jedan isti direktor javnog preduzeća godinama je u v.d. statusu. U Srbiji postoje i ona javna preduzeća koja od donošenja novog Zakona 2012. godine nikada nisu imala direktora koji je zakonski izabran.

Vlada Srbije usvojila je početkom avgusta Predlog Zakona o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Srbije, a kojim se uređuje način sprovođenja politike državnog vlasništva i upravljanje u javnim preduzećima koja su u vlasništvu Republike.

Prema raspoloživim podacima elektronske evidencija Agencije za privredne registre, kako se ističe, „na dan 9. maja 2023. godine Republika Srbija ima u svom portfelju 305 privrednih subjekata. Od toga je 266 aktivnih privrednih subjekata od kojih je 22 u procesu privatizacije, zatim dva u likvidaciji i 37 u stečaju“.

Kada je reč o organizacionoj formi tih preduzeća, navodi se da ima ukupno 184 društva sa ograničenom odgovornošću, 91 akcionarsko društvo, 23 javna preduzeća i sedam ostalih.

MMF preporučio je 2020. godine Vladi Srbije da prekine sa praksom postavljanja v.d. direktora u javnim preduzećima. U suprotnom, kažu, ne može da se očekuje potpuna reforma tih preduzeća, jer su, između ostalog, podložna političkom pritisku.

Sa tom preporukom saglasni su i Svetska banka i Fiskalni savet. Međutim, kažu stručnjaci, već godinama vlasti obećavaju pomak, ali ne preduzmaju ništa konkretno po tom pitanju.

„Negde oko 70 odsto funkcioniše sa vršiocima dužnosti i u većini slučajeva ta situacija traje godinama, traje i više nego što zakon dopušta, što nas dovodi do jedne veoma ozbiljne opasnosti za vladavinu prava u celini, ali i za ekonomske interese javnih preduzeća“, rekao je ranije za N1 Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija.

Prema rečima stručnjaka, vršiocima dužnosti se lakše manipuliše a o njihovom postavljanju uglavnom se odlučuje u političkim centrima moći.

A onda se i v.d. direktor, a i zaposleni, ucenjuju da, recimo, na izborima glasaju za one za koje im se naredi da glasaju. I to nije sve, svedočili smo prethodnih godina da ti isti zaposleni moraju da obezbede 10 i više sigurnih glasova za vladajuću partiju.

Prema pisanju lista Danas, u Službi za upravljanje kadrovima Vlade Srbije na njihovo pitanje naveli su da se u statusu vršioca dužnosti početkom 2023. nalazilo 190 osoba.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Copy link