Može li jedan psiholog ili pedagog da radi sa 500 učenika

Palilula.info 16. oktobar 2023.

“Svemoćni, a nemoćni” – rečenica je koja najbolje opisuje položaj školskih psihologa i pedagoga. Javnost ih doživljava kao svemoćne, a oni sebe nemoćnim.

Otkako je 2015. godine broj psihologa i pedagoga u školama smanjen, stručni saradnici zaposleni u obrazovnim ustanovama suočavaju se brojnim problemima.

Njihov posao se vremenom povećavao i usložnjavao, a nedavnim izmenama pravilnika o finansiranju osnovnih i srednjih škola nije ispunjeno obećanje da će svaka škola imati psihologa i pedagoga sa punim radnim vremenom pa je i dalje česta praksa da posao predviđen za dva stručna saradnika radi jedan.

Ako se ima u vidu samo rad sa učenicima, roditeljima i nastavnicima, bez ostalih aspekata jedan stručni saradnik (psiholog ili pedagog) koji je zaposlen u školi sa 20 odeljenja radi sa 500 do 600 učenika, sa oko 1.000 roditelja i 50 do 60 nastavnika, ukazuju članovi republičkih sekcija psihologa u osnovnim i srednjim školama okupljenih u Društvu psihologa Srbije.

Ružica Petrović Gašević, predsednica Republičke sekcije psihologa srednjih škola, kaže da se već godinama status i položaj psihologa u obrazovanju urušava, na različite načine i na različitim nivoima.

Ona napominje da su zahtevi, zaduženja i poslovi psihologa u školama sve veći, složeniji i obimniji, a odgovornost prevelika.

– S obzirom na to da je u školama često jedan stručni saradnik, zbog brojnih poslova, jer je administracije sve više, direktori te zadatke delegiraju onima koji najviše vremena provode u školi, a to su psiholozi i pedagozi. S druge strane, psiholozi znaju da je prioritet rad sa učenicima, pa se dešava da je radno vreme produženo, kako bi se pružila podrška i pomoć učenicima i intervenisalo u slučaju najrazličitijih problema – ukazuje Petrović Gašević.

Školski psiholozi kažu da je sve više đaka sa ozbiljno narušenim mentalnim zdravljem, sve više učenika sa potrebom za podrškom zbog teškoća u učenju i savladavanju gradiva ili razvojnih problema, kao i zbog različitih porodičnih problema koje se ogledaju u njihovom ponašanju i funkcionisanju.

– Stalno nas zatiču nove situacije i novi događaji, u kojima se s obzirom na naše bazično obrazovanje, s pravom traži naše angažovanje. Korona, onlajn nastava, učestale dojave o bombama, tragični događaji početkom maja doveli su do povećanih potreba u radu na prevenciji i zaštiti mentalnog zdravlja pre svega dece i mladih, ali i njihovih roditelja i zaposlenih u školama. Učenici i roditelji se prvo obraćaju nama, a ako se jave zdravstvenim ustanovama, donesu stručnim saradnicima u školama preporuke za dalji rad sa učenikom, što zahteva pravljenje individualnih planova podrške, upoznavanje nastavnika iz odeljenjskog veća sa preporukama i praćenje rada sa učenikom, što opet sve rade psiholozi i pedagozi. Sve je veći broj nepotpunih i nefunkcionalnih porodica gde je potrebno pružiti dodatnu podršku učenicima. Neizostavni član Tima za inkluziju je stručni saradnik. Sve je više nasilja, a neizostavni član Tima za zaštitu dece od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja je psiholog i/ili pedagog. Ukoliko se pokrenu postupci pojačanog vaspitnog rada i/ili vaspitno- disciplinski postupci i u njima je obavezno i važno učešće psihologa i pedagoga – ističe sagovornica Danasa.

Ona napominje da je u opisu posla stručnih saradnika i rad sa roditeljima, koji je, uzimajući u obzir okolnosti u kojima živimo, mnogo obimniji i kompleksniji nego ranijih godina.

Dosta vremena oduzima pedagoško instruktivni rad sa nastavnicima pripravnicima koji je velikim delom ili potpuno na pedagozima i psiholozima, pa često bude i više od 10 pripravnika na jednog stručnog saradnika.

Važan segment posla je rad sa odeljenjskim starešinama, jer, kako kaže, psiholozi i pedagozi su ti koji odeljenjske starešine upućuju na važeće propise i procedure, prate njihov rad, pomažu im u radu sa odeljenjem, u pripremi i realizaciji roditeljskih sastanaka, u vođenju postupaka i administracije itd.

Neretko se dešava da oni budu i “odeljenjske starešine odeljenjskim starešinama”, jer nastavnici zbog velike odgovornosti izbegavaju da preuzmu starešinstvo, pa direktori taj posao poveravaju nedovoljno kompetentim nastavnicima, kaže naša sagovornica.

– S obzirom na nedostatak stručnih kadrova, što se neretko rešava angažovanjem studenata, došli smo u situaciju da studenti koji drže časove imaju zaradu veću nego stručni saradnici sa 25 godina radnog iskustva – kaže Petrović Gašević.

Jedan od zahteva psihologa u školama je definisanje maksimalanog broja učenika sa kojima radi jedan stručni saradnik, jer je “mera stručnih saradnika” prema broju odeljenja neadekvatna.

Ukoliko jedan psiholog radi sa 500 do 700 đaka, ne može se očekivati dubinsko bavljenje problemima. Potrebno je, dakle, povećati broj psihologa u školama kako bi taj rad bio stručan i kompetetan u svakom svom segmentu, a ne samo odgovor na nastale situacije – navodi sagovornica Danasa.

Imajući u vidu da je najavljeno povećanje koeficijenta predviđeno za odeljenjske starešine, školski psiholozi i pedagozi traže od nadležnih da jasno definišu razliku u obimu i sadržaju posla na taj način što će stručni saradnici dobiti dodatak na platu od 15 odsto.

– Činjenica je da je i ovo malo s obzirom na kompleksnost i zahteve posla psihologa i pedagoga u školama, ali će svakako biti pravičnije nego što je trenutna situacija u kojoj smo potpuno diskriminisani, a pred velikim očekivanjima da ostvarujemo maksimalno sve zadatke, koji se pred nas postavljaju. Psiholozi i pedagozi često, pored direktora, jedini imaju uvid u sve što se u školi dešava. U kontaktu su sa svim učesnicima u radu škole i brojnim drugim ustanovama sa kojima sarađuju obrazovne ustanove, uključeni su u sve aktivnosti koje se u školama realizuju i krajnje je vreme da to bude prepoznato i priznato – zaključuje Petrović Gašević.

Izvor: Danas.rs, Foto: Shutterstock
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Copy link