Razvoj animacije tokom 1930-ih godina

Palilula.info 17. novembar 2024.

Tokom 1930-ih godina, animacija je doživela značajan razvoj i transformaciju, postavljajući temelje za sve buduće inovacije u ovom mediju.

Sadržaj prikaži

Ova dekada obeležena je stvaranjem ikoničnih likova, tehničkim napretkom i usponom animacije kao važnog dela zabavne industrije.

Rani pioniri animacije

Pre 1930-ih, animacija je već imala svoje pionire, poput Velveta Granta i Winsora McCaya, čiji su radovi poput „Gertie the Dinosaur“ pokazali potencijal ovog medija. Međutim, tokom 1930-ih, pojavili su se novi umetnici i studiji koji su transformisali animaciju u ozbiljniju umetničku formu.

Walt Disney i njegov uticaj

Walt Disney je igrao ključnu ulogu u popularizaciji animacije tokom ovog perioda. Njegov film „Snežana i sedam patuljaka“ (1937), prvi celovečernji animirani film, postavio je standarde za buduće animirane produkcije. Ovaj film nije samo bio komercijalno uspešan, već je i pokazao da animacija može ispričati kompleksne priče i da se može upoređivati sa igranim filmovima.

Tehnološke inovacije

Tehnološki napredak takođe je imao značajan uticaj na razvoj animacije. Uvođenje zvuka u animaciju, koje je započelo sa filmom „Steamboat Willie“ (1928), i nastavilo je da se razvija tokom 1930-ih, što je omogućilo kreiranje dinamičnijih i zabavnijih filmova. Razvoj boje, naročito sa sistemom Technicolor, dodatno je obogatio vizuelno iskustvo.

Drugi značajni radovi i serije

Pored Disneya, drugi studiji i umetnici takođe su ostavili svoj pečat na animaciju. Fleischer Studios je stvorio likove poput Popeye i Betty Boop, koji su postali simboli tog doba. Njihovi filmovi su često koristili eksperimentalne tehnike i humor koji su odražavali duh vremena.

Uticaj na kulturu

Animacija iz 1930-ih godina nije bila samo zabavna, već je imala i značajan uticaj na kulturu i društvo. Likovi poput Mikija Mausa postali su kulturni simboli, a animirani filmovi su često komentarisali savremene teme, uključujući ekonomske krize i društvene promene.

U nastavku sledi pregled najvažnijih animiranih filmova i serija iz tog perioda:

“Steamboat Willie” (1928)

Kreirao ga je Walt Disney. Ovaj kratki animirani film označio je početak revolucije u filmskoj industriji. Nije bio samo prvi koji je uveo sinhronizovani zvuk u animaciju, već je postavio temelje za kultnu popularnost jednog od najprepoznatljivijih likova na svetu — Mikija Mausa.

Mickey’s Follies (1929)

Predstavljao je nastavak uspona Mikija Mausa, lika koji je ubrzo postao globalni fenomen kao i sa brojnim kratkim filmovima kao što su “The Band Concert” (1935) i “Mickey’s Christmas Carol” (1938). Kroz “Mickey’s Follies”, Miki Maus je nastavio svoj put ka vrhu, postajući ne samo maskota Walt Diznija, već i simbol zabave i inovacije za čitave generacije gledalaca.

The Skeleton Dance (1929)

Deo serije “Silly Symphonies” iz produkcije Walta Disneya, poznat po inovativnom korišćenju muzike u animaciji. Ovaj film je bio pravi umetnički i tehnički izazov, jer je spojio komediju, horor i muziku u jedinstvenoj kombinaciji, koja je oduševila publiku. Iako nisu postojale savremene tehnologije za stvaranje efekata, Dizni i Iwerks su uspeli da stvore efekat svetlosti i senki, što je dodatno pojačalo mračnu atmosferu filma. Korišćenje zvuka, koji je postao standard u Diznijevim filmovima, takođe je doprinosilo uspehu filma, jer su zvučni efekti i muzika savršeno usklađeni sa radnjom, pojačavajući komičnu, ali i misterioznu dinamiku.

Mickey Mouse – Jungle Rhythm (1929)

Mickey Mouse svira muziku u džungli, koristeći različite životinje kao instrumente. Film prikazuje Mickeyja kako svira na drvenim instrumentima, a životinje u džungli prate ritam, stvarajući veselju i zabavu. Ovaj film je jedan od ranijih Mickeyjevih kratkih filmova, sa jednostavnom radnjom i puno komičnih situacija, uz ritmičnu i energičnu muziku koja je ključni element filma.

Mickey Mouse – The Barnyard Battle (1929)

Mickey Mouse postaje vođa životinja na farmi u borbi protiv vojske pacova. Film prikazuje kako Mickey i njegova ekipa farmskih životinja koriste kreativne i komične taktike kako bi se odbranili od napada pacova. Kroz humoristične situacije, borbe i nesreće, Mickey i njegovi prijatelji na kraju pobeđuju. Ovaj film je jedan od ranijih Mickeyjevih nastupa, sa tipičnim slapstick humorom i dinamičnom akcijom.

Mickey Mouse – The Karnival Kid (1929)

Mickey Mouse radi kao prodavac na vašarskom karnevalu. Film je značajan jer je to prvi put da Mickey koristi svoj glas, iako u obliku kratkih “zvukova” i “vokalizacija” koje označavaju njegov prelazak iz ćutljivog u zvučni film. Mickey je prikazan kako se zabavlja i bori sa izazovima karnevalske scene, uključujući komične situacije s klaunovima i drugim zabavljačima. Film je veselo i dinamično ostvarenje, sa puno slapstick humora, tipičnog za ovu erupciju ranih animacija.

“Betty Boop” serija

Karakter Beti Bup je bio vrlo popularan tokom 1930-ih, a njeni filmovi su uključivali crtane avanture koje su bile deo serije “Fleischer Studios.” Stvorena od strane Maxa Fleischera., ovaj crno-beli crtani film u kojem je Betty imala svoju prvu glavnu ulogu brzo je stekao popularnost, a ona je ubrzo postala simbol čitavog jednog doba u industriji animacije.

Looney Tunes i Merrie Melodies

Ove serije su započete tokom 1930-ih i sadrže likove poput Porky Piga, Duffy Duck-a i kasnije Bugs Bunny-a pod Warner Bros produkcijom.

1930

Flip the Frog (1930-1933)

Serija sa Flipom kao glavnim likom, poznata po svojoj inovativnoj animaciji.

Mickey Mouse – The Fire Fighters (1930)

Mickey Mouse i njegov prijatelj Pete postaju vatrogasci. Film prati njihove komične pokušaje da spasu zgradu koja je zahvaćena plamenom. Kroz seriju zabavnih nesreća i nespretnih pokušaja, Mickey i Pete na kraju uspevaju da ugase vatru, ali ne bez niza humorističnih i zbunjujućih trenutaka. Film je tipičan primer ranih animacija sa klasičnim slapstick humorom.

Mickey Mouse – Pioneer Days (1930)

Film prikazuje Mickeyja i njegove prijatelje, uključujući Minnie, kako se snalaze u izazovima života na američkom zapadu, suočavajući se sa situacijama koje uključuju jahanje, vatre i komične nesreće. Film je ispunjen tipičnim slapstick humorom, a Mickey, kao hrabar pionir, kroz zabavne i dinamične scene pokušava da reši probleme na putu do civilizacije.

Mickey Mouse – The Gorila Mystery (1930)

Mickey Mouse istražuje misteriju vezanu za nestanak stvari u zoološkom vrtu. Mickey i Minnie se upuštaju u avanturu kada se otkrije da je gorila nestala iz svog kaveza, a situacija postaje još komplikovanija kada se počnu dešavati čudne stvari. Kroz komične i napete trenutke, Mickey koristi svoj snalažljivost kako bi rešio misteriju i spasio situaciju. Film je zabavan, sa puno slapstick humora i tipičnim elementima ranih Mickeyjevih avantura.

Mickey Mouse – The Cactus Kid (1930)

Mickey Mouse postaje šerif na Divljem zapadu. Radnja se odvija u prašnoj, pustinjskom okruženju, gde Mickey pokušava da zaštiti mali grad od razbojnika. Kroz komične i akcijske situacije, Mickey koristi svoj snalažljivost i hrabrost kako bi se suočio sa izazovima i rešio problem. Film je tipičan primer ranih Mickeyjevih avantura, sa puno slapstick humora i dinamične akcije, karakteristične za filmsku produkciju tog vremena.

Mickey Mouse – Traffic Troubles (1931)

Animirani film iz 1931. godine u kojem Mickey Mouse postaje vozač taksija. U filmu, Mickey se suočava s haotičnim saobraćajem u velikom gradu, što izaziva niz komičnih i nezgodnih situacija. Film je poznat po tome što prikazuje izazove u urbanoj sredini, a Mickey se snalazi kroz gužve i prepreke, uz pomoć svog karakterističnog optimizma i snalažljivosti.

Flowers and Trees (1932)

Prvi kolor film koji je osvojio Oskara za najbolji animirani kratki film, što je bio još jedan dokaz da su Disneyjevi radovi postavljali nove standarde u industriji. Sa svojim inovacijama u boji i tehničkom savršenstvu, ovaj crtani film ima dubok uticaj na dalji razvoj animacije i i dalje se smatra jednim od najsvetlijih trenutaka zlatnog doba animiranog filma.. smatra jednim od ključnih trenutaka u istoriji animacije. Ovaj film, produkcija studija Walt Disney, bio je prvi koji je koristio tehniku boje, što je značajno unapredilo vizuelni doživljaj u animaciji. Kroz priču o drveću i cveću koja oživljava u čarobnom šumskom okruženju, „Flowers and Trees“ istražuje teme prirode, ljubavi i borbe, a sve to uz prelepo ilustrovane scene i simpatične likove.

Mickey Mouse The Musical Farmer (1932)

U ovom filmu, Miki koristi svoje poljoprivredne alate i životinje kao instrumente za stvaranje muzike, transformišući se u muzičkog izvođača. Film je šarmantan i zabavan, kombinujući komične scene sa ritmičkim elementima, dok Miki na svoj način upravlja farmom uz muziku. Ovaj kratki film je jedan od ranih primeraka u kojem su animirani likovi u interakciji sa muzikom i zvukovima, naglašavajući ritmične i zabavne aspekte.

Mickey Mouse – Parade of the Award Nominees (1932)

Animirani film u kojem Miki Maus i drugi Diznijevi likovi učestvuju u povorci nominovanih za prestižne nagrade. Ovaj film je deo zabavne prezentacije u kojoj likovi paradiraju kroz šarene scene, pokazujući različite talente i veštine, dok se pripremaju za nagrade. Film je značajan jer koristi inovativne tehnike animacije, uključujući boje, i predstavlja prekretnicu u Diznijevoj produkciji, istovremeno pružajući zabavu i šarm koji su postali zaštitni znak Mikija Mausa i drugih likova iz Diznijevog univerzuma.

Mickey Mouse – Barnyard Olympics (1932)

Mickey Mouse organizuje sportske igre na farmi. U filmu, Mickey, Minnie i ostali životinjski likovi učestvuju u različitim zabavnim i komičnim disciplinama, kao što su trke, skakanje i bacanje predmeta. Kroz humorističke situacije, film prikazuje duhovite i konkurentske momente među farmom životinjama, sa puno akcije i zabave.

Mickey Mouse – The Grocery Boy (1932)

Mickey Mouse radi kao dostavljač namirnica i prevozi teške kutije i namirnice kroz grad, i suočava sa raznim izazovima i komičnim nesrećama. Dok pokušava da obavi svoj posao, Mickey se suočava s nedaćama poput nespretnih situacija i nesreća, što vodi u seriju zabavnih trenutaka. Film je klasičan primer slapstick humora, sa puno dinamike i veselja.

Mickey Mouse – Mickey in Arabia (1932)

U ovom filmu, Mickey se nađe u pustinjskom okruženju, gde doživljava niz komičnih i avanturističkih situacija. On se susreće sa neobičnim likovima i suočava s izazovima, poput divljih životinja i nespretnosti, dok pokušava da preživi i istraži egzotične predmete i običaje. Film je prepun zabavnih scena, karakterističnog slapstick humora i boje tipične za to vreme.

Mickey Mouse – The Mad Doctor (1933)
Mickey Mouse mora da spasi svog prijatelja, psa Plutoa, kojeg je otet i zatvoren u tajnoj laboratoriji zlog doktora. U ovom napetom i atmosferičnom filmu, Mickey se suočava sa strašnim izumima i strašnim situacijama dok pokušava da pobegne iz zamke. Film se ističe svojom mračnijom i dramatičnijom atmosferom u poređenju sa drugim ranijim filmovima, uz elemente straha, ali i komičnih trenutaka karakterističnih za Mickeyjeve avanture.

Popeye the Sailor (1933)

Popeye je postao popularan tokom 1930-ih i postao jedan od najpoznatijih likova u animaciji tog perioda, deo serijala pod “Fleischer Studios”.
Ušao je u istoriju kao prvi film sa najpoznatijim pomorcima svih vremena.

Lik Popeye-a, pomorca sa karakterističnim izgledom, ogromnim mišićima i nezaboravnom navikom da jede spanać kako bi dobio dodatnu snagu.

Popeye je, uz svoj lik, postao ikona pop kulture, a crtani film je ubrzo stekao ogromnu popularnost. U ovom filmu, Popeye je predstavljen kao hrabar, ali pomalo nespretan junak koji se bori za ljubav svoje izabranice Olive Oyl, suočavajući se sa raznim izazovima, uključujući svog večnog rivala Bluto-a.

Popeye the Sailor je bio značajan ne samo zbog svog humora i zabavnosti, već i zbog svoje inovativne animacije za to vreme. Ovaj crtani film je bio jedan od pionira u korišćenju tehnike zvučne animacije, što je značajno unapredilo dinamiku i privlačnost filmova tog perioda. Popeye je od tada postao simbol snage, izdržljivosti i borbenog duha, a ovaj crtani film ostao je jedan od temelja koji je oblikovao razvoj animirane industrije.

The Three Little Pigs (1933)

Poznat “Silly Symphony” crtani film iz produkcije Walta Disneya koji je stekao veliku popularnost. Ovaj film, koji je brzo postao klasik, zasnovan je na popularnoj narodnoj priči o tri praseta, a istovremeno je i jedno od prvih dela koja su uspešno kombinovala tehniku boje i zvučnu animaciju, što ga je učinilo revolucionarnim za to vreme. Pesma “Who’s Afraid of the Big Bad Wolf?“, koja je postala neizostavan deo filma, takođe je bila veliki hit i ostala je zapamćena kao jedna od najpoznatijih muzičkih numera tog vremena. Ovaj film je simbolizirao prekretnicu u industriji animacije i ostao je jedan od najslavnijih i najvoljenijih crtanih filmova svih vremena.

Mickey Mouse – Gulliver Mickey (1934)

Mickey Mouse postaje mini verzija Gullivera iz poznatog dela Gulliverova putovanja. Nakon što se nađe na ostrvu Lilliput, Mickey je uhvaćen i vezan od strane malih Lilliputjana, koji ga smatraju divom. Kroz humoristične i akcijske scene, Mickey koristi svoju snalažljivost da pobegne i pomogne malim ljudima. Film je zabavan, sa puno komičnih situacija koje dolaze iz kontrasta između Mickeyjeve veličine i minijaturnog sveta oko njega.

The Wise Little Hen (1934)

Animirani film iz serije Silly Symphonies koji je proizveo Walt Disney Productions. Ovaj film je značajan jer je prvi put prikazan lik Donald Duck, koji će postati jedan od najpoznatijih i najvoljenijih Disneyjevih likova. Film je deo Silly Symphonies serije, koja je bila poznata po muzičkoj podlozi i animaciji koja je često pratila ritam muzike.

The Big Bad Wolf (1934)

Nastavak priče iz “The Three Little Pigs,” takođe deo serije “Silly Symphonies”, kao “The Tortoise and the Hare” (1935) – Još jedan crtani film iz serije “Silly Symphonies” koji je postao vrlo popularan.

The Cookie Carnival (1935)

Animirani kratki film iz serije Merrie Melodies, koji je producirao Warner Bros. Film je poznat po svom humorističkom pristupu i temama koje se bave životinjama i slatkišima u veseloj, zabavnoj atmosferi. The Cookie Carnival je bio deo šire tradicije Warner Bros. animacija iz 1930-ih, koja je bila poznata po kombinovanju muzike, komedije i kreativnih ideja u svojim filmovima. Film se ističe kao primer tipičnog Merrie Melodies stila tog vremena, u kojem je humor i zabava dobijali prepoznatljiv oblik kroz likove i njihove situacije.

Kao i mnogi drugi filmovi iz tog perioda, The Cookie Carnival koristi svet slatkiša i karnevala kao metaforu za stvaranje komičnih, bizarnijih i apsurdnih scena, zbog čega je postao zabavan i nezaboravan film za gledaoce tog vremena.

The Tortoise and the Hare (1935)

Još jedan film iz serije “Silly Symphonies”, poznat po tome što je prvi film u kojem su se pojavili likovi iz popularnih bajki, a u ovom slučaju to su kornjača i zec. Jedan je od najpoznatijih i najvoljenijih filmova iz ere zlatnog doba animacije.

Mickey Mouse – Mickey’s Man Friday (1935)

Kratki animirani film u kojem Mickey Mouse postaje naučnik i brodolomac. Radnja se odvija na pustoj ostrvskoj obali, gde Mickey postaje “Petko” – pomagač Robinsona Kruza, kojeg animirani likovi donose u život sa komičnim zapletima. Film je simpatičan i duhovit, prepun klasične animacije iz 1930-ih, u kojoj Mickey koristi svoju snalažljivost da bi rešio probleme na ostrvu.

Snow White and the Seven Dwarfs (1937)

Snežana i Sedam Patuljaka (1937) je film koji je zauzeo posebno mesto u istoriji filma i animacije, jer je predstavljao prvi celovečernji animirani film u istoriji kinematografije. Ovaj veličanstveni projekat, u režiji Walt Disneya, baziran je na poznatoj bajci braće Grim, a njegova premijera 21. decembra 1937. godine označila je prekretnicu u industriji zabave.

Prvi dugometražni animirani film iz produkcije Walta Disneya i prvi dugometražni animirani film u istoriji filma.

Snežana i Sedam Patuljaka je bio tehnološki i umetnički podvig svog vremena, koristeći inovativnu tehniku animacije, koja je omogućila stvaranje dinamičnih likova i scenografije. Svaka scena bila je pažljivo osmišljena, sa detaljno animiranim likovima i bogatstvom boja koje su do tada bile neviđene u filmskoj industriji. Ovaj film je bio prepun muzičkih numera koje su postale legendarne, među kojima je najpoznatija pesma “Heigh-Ho” koju pevaju patuljci.

Film je bio komercijalni i kritički uspeh, a Snežana i Sedam Patuljaka je postavio temelje za buduće Disnejeve projekte. Osvojio je srca publike širom sveta, od najmlađih do odraslih, a njegov uticaj na industriju animacije traje i danas. Ovaj film nije samo pionir u tehnološkom smislu, već je i kulturološki fenomen koji je oblikovao celokupnu animiranu filmsku industriju.

Christmas Comes But Once a Year (1936)

Animirani kratki film koji je proizveo studio Fleischer Studios i deo je serije Talkartoon. Ovaj film je specifičan po tome što se bavi temom Božića, a pri tome se prikazuje emotivna i humoristična perspektiva na prazničnu sezonu.

The Country Cousin (1936)

Animirani film iz 1936. godine, proizveden od strane Walt Disney Studios. Ovo je kratki film iz serije Silly Symphonies, koja je bila poznata po svojoj inovativnoj upotrebi animacije, kao i zabavnom tonu. The Country Cousin je stekao popularnost među publikom i bio je deo šireg trenda Diznijevih filmova koji su kombinovali humor, muziku i likove sa različitim karakteristikama. Film je osvojio i Oskara za najbolji animirani film te godine.

The Old Mill (1937)

Kratki animirani film iz serije “Silly Symphonies” koji je poznat po svom naprednom korišćenju specijalnih efekata. Ovaj film, iako bez dijaloga, postavlja visoke standarde u pogledu tehnike animacije, umetničke izraženosti i sposobnosti da se prenesu snažne emocije kroz pokret i muziku. U The Old Mill je Disney studio iskoristio najnovije tehnološke inovacije u animaciji tog vremena, stvarajući delo koje je istovremeno jednostavno i duboko emotivno, a koje i danas oduševljava publiku. U ovom filmu primenjene su nove tehnike u animaciji, uključujući korišćenje tzv. multiplane kamera koja je omogućila stvaranje dubine u sceni. Ova tehnologija je omogućila da se stvori efekat trodimenzionalnosti, dajući filmovima bogatiji vizuelni izraz, a u The Old Mill je korišćena kako bi se stvorila impresivna dinamika vetra, oluje i kretanja prirodnog okruženja. Priroda je prikazana u svim svojim nijansama – od mirnih, svetlih trenutaka ujutro, do dramatičnih, tamnih scena tokom oluje. Boje su pažljivo odabrane kako bi se naglasila atmosfera, a svaki detalj, od škripa vrata mlina do kapi kiše koje padaju na vodu, doprinosi uverljivosti i dubini animacije.

The Sorcerer’s Apprentice (1937)

Crtani film The Sorcerer’s Apprentice iz 1937. godine, deo čuvenog filma Fantasia, predstavlja jedno od najvažnijih dostignuća u istoriji animacije. Ovaj kratki film, inspirisan istoimenom pesmom Johanna Wolfganga von Goethea, spojio je neverovatnu animaciju, umetničku viziju i klasičnu muziku, stvarajući jedinstveno iskustvo koje je postalo klasik u svetu animacije. Kroz lik mladog učenika maga, film istražuje teme moći, odgovornosti i nespretnih pokušaja da se kontrolisati nešto što nas prevazilazi.

Ferdinand the Bull (1938)

Animirani kratki film studija Walt Disney, zasnovan na popularnoj knjizi The Story of Ferdinand autora Munroa Leaf-a. Ovaj film je postao jedan od najpoznatijih i najvoljenijih Disneyjevih kratkometražnih filmova i često se ističe zbog svog jednostavnog, ali snažnog poruka o miru i nenasilju. Ferdinand the Bull je film koji nosi jasnu poruku o vrednostima mira, nenasilja i ljubavi prema prirodi. Kroz lik Ferdinanda, film kritikuje nasilje i očekivanja društva, pokazujući da je pravo hrabrosti u tome da ostanemo verni sebi i svojim vrednostima. Ovaj film je postao klasik i osvojio je mnoge nagrade, uključujući i Oskara za najbolji animirani kratki film.

The Brave Little Tailor (1938)

Crtani film The Brave Little Tailor iz 1938. godine, jedan od najvoljenijih kratkih filmova Disneya, nastao je kao deo serije Silly Symphonies, a zasnovan je na istoimenoj bajci braće Grim. Film je postao klasik, ne samo zbog svoje duhovite i inspirativne priče, već i zbog sjajne animacije i nezaboravne karakterizacije glavnog junaka, malog krojača, koji svojim umom i hrabrošću uspeva da pobedi mnogo jače i opasnije neprijatelje.

Merrie Melodies: Bars and Stripes Forever (1939)

Animirani kratki film iz popularne serije Merrie Melodies koju je producirao Warner Bros. Ovaj film je posebno značajan jer je deo serije koja je obeležila zlatnu eru američke animacije i prikazivala muzičke i komične elemente kroz likove i situacije. Bars and Stripes Forever je poznat po tome što je koristeći humor i vojnu tematiku uspešno parodirao tadašnju popularnu muziku, stvarajući zabavnu i energičnu animaciju koja je bila i muzički i vizuelno utemeljena u američkoj kulturi. Kao deo serije Merrie Melodies, film je doprineo širenju Warner Bros. animacija i njihovog prepoznatljivog stila koji je postao kultni simbol u istoriji animacije.

A Day at the Zoo (1939)

Animirani kratki film iz serije Merrie Melodies koji je producirao Warner Bros. Ovaj film je deo popularne tradicije animacija koje su u tom periodu bile poznate po svom slapstick humoru i zabavnim situacijama. Iako je A Day at the Zoo bio tipičan za Warner Bros. seriju Merrie Melodies, sa energičnim animacijama i komičnim zapletima, film je i dalje postao omiljeni među ljubiteljima animacije tog vremena zbog svog šarma i upotrebe simpatičnih likova, koji su bili centralni za mnoge od tih ranih animacija.

Zaključak

Tokom 1930-ih, animacija je prešla iz faze eksperimentalnog medija u važnu industriju, postavljajući temelje za buduće generacije umetnika. Razvoj likova, tehnika i narativnih stilova iz ovog perioda oblikovao je putanju animacije, koja je nastavila da se razvija i raste kroz decenije. Ova dekada ostavila je dubok trag u istoriji filma, čineći animaciju trajnim delom globalne kulture.

Foto: Brittanica

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Copy link