
Srbija na dnu liste po razvrstavanju kućnog otpada
Prema najnovijem istraživanju Lloyd’s Register Fondacije, čak 68% domaćinstava u Srbiji ne razdvaja otpad pre nego što ga odloži. Ovi podaci ukazuju na ozbiljan problem, s obzirom na to da se u istočnoj Evropi nalazi sedam od deset zemalja gde se otpad prikuplja, ali ne razdvaja.
Na globalnom nivou, najčešće se odbacuju plastika i otpad od hrane. Četiri od pet ljudi navode ove materijale kao najčešće prisutne u svom kućnom otpadu. Pored toga, 14% svetske populacije živi u domaćinstvima koja spaljuju svoj otpad, što predstavlja treći najčešći način odlaganja, odmah nakon prikupljanja od strane komunalnih preduzeća i direktnog odvoženja otpada na deponije.
Opasnosti spaljivanja otpada
Spaljivanje otpada može izazvati značajne ekološke i zdravstvene rizike. Ova praksa ispušta ugljendioksid i druge zagađivače koji se nazivaju “večnim”, jer se akumuliraju u lancu ishrane i mogu izazvati razne bolesti. Osim toga, paljenje otpada može dovesti do slučajnih požara i zagađenja zemljišta i vode, što ima negativne posledice po poljoprivredu i životnu sredinu.
Mnoge države izričito zabranjuju spaljivanje otpada zbog njegovih opasnosti.
Istraživanje, koje je obuhvatilo skoro 147.000 intervjua u 142 zemlje tokom 2023. godine, naglašava potrebu za unapređenjem sistema upravljanja otpadom. Potrebno je veće angažovanje vlasti i zajednice kako bi se poboljšale prakse razvrstavanja i odlaganja otpada, čime bi se smanjile ekološke posledice i zaštitilo zdravlje ljudi.
Foto:
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |
