Lekari upalili crveni alarm za roditelje

Palilula.info 28. mart 2023.

To da deca masovno imaju krivu kičmu i ravne tabane, već je postala uobičajena pojava i zaključak lekara prilikom pregleda budućih prvaka.

Izgovor im je još i dobar, ali iz godine u godinu sve su manje rečiti, vid im je sve lošiji, a ono što se sada sve više pojavljuje jeste i to da mnogi praktično ne umeju da koriste olovku! Lekari zabrinuto zaključuju – svaka generacija je sve gora!

Pregledi pred polazak u školu su u toku, a prvi rezultati pokazuju da deca imaju krivu kičmu, nepravilno držanje, pognut stav, ne vode računa o zubima, gojazni su i ne bave se dovoljno sportom.

Što se izgovaranja reči tiče, lekari kažu da je sve u redu, da se do polaska u školu sve iskristališe, ali je vokabular oskudan i manje su komunikativni. Stručnjaci smatraju da je svaka generacija “sve gora”, a problem leži u tome što od malih nogu dobijaju telefone i računare, te igrajući igrice iskrive kičmu sedeći u nepravilnom polažaju, pa umesto na sport vreme provode izolovani. Takođe, kod nekih javlja se i problem prilikom pisanja, jer su naučili da kucaju na tastaturi, ali ne i da pravilno drže olovku.

Statistika pokazuje da kriva kičma kod dece nije ništa novo, da se obrazac ponavlja svake godine, ravni tabani takođe, ali ono što zabrinjava je nepravilno držanje koje je rezultat višečasovnog sedenja za računarom. Takođe i oftalmološki pregledi pokazuju da se sve češće detektuje i loš vid, što se opet svodi na to da su deca više fokusirana na monitor.

Svako drugo dete ima karijes

– Radi se šest pregleda plus analiza krvi i urina, kao i evidencija da li je dete vakcinisano ili ne. Rezultati su se najgore pokazali kod fizijatra i kod stomatologa, gde svako treće dete ima deformitete kičme, a kod stomatologa deca ili ne peru zube ili svako drugo dete ima karijes. Roditelje dovode decu gotovo nespremnu, da li su sada deca više na telefonu ili ih nisu vodili kod lekara, mi vidimo da su ona gojazna i da sve više njih ima problem sa kičmom – kaže Direktor DZ Palilula u Beogradu, Stojanović.

Za ovakvo stanje osnovni problem se krije u tome što se deca ne bave sportom u dovoljnoj meri, neka čak i uopšte. Naravno, ima i dobrih pokazatelja, ali je ipak ocena da pomaka nema iz godine u godinu, već naprotiv.

Vokabular oskudan, svaki drugi budući prvak ima karijes. Foto: Shutterstock

– Slabo se koje dete bavi sportom, svake godine, svaka generacija je sve gora i gora što se tiče polaska u školu, a mi kada te promene ustanovimo, sugerišemo roditeljima da se to ispravi, uz to se rade i oftalmološki pregledi jer se kod mnogih prvi put ustanovi da ne vide, da imaju dioptriju. Tako da je za polazak u školu svake godine sve gore i gore – ističe dr Stojanović.

Niži možda, ali ne ispod granice

S druge starane dr Dejan Jonev, pedijatar iz DZ Čukarica kaže da on nije primetio neka naročita odstupanja u odnosu na ranije godine, ali da je evidentno da deca imaju nepravilno držanje i da bi o tome trebalo voditi računa.

– Imamo generalno loše držanje dece. Ne toliko kriva kičma koliko loše držanje i taj “pognut stav”, tu su svakako i ravni tabani. Što se gojaznosti tiče, nisam primetio da je pocenat veći, tu je negde oko 20 odsto. Što se rasta tiče, možda ima i nižih, ali nije to toliko drastično, jer kada ih uporedim po endokrinološkoj tablici vidimo da nema potrebe da idu kod endkriniloga. Imaće oni svoj period rasta i nisu ispod donje granice, tako da ih ne šaljemo na ispitivanje niskog rasta – objašnjava dr Jonev.

Neophodno da se bave sportom

Kako bi se pravilno razvijala važno je da se kreću, da su aktivni i da se bave sportom. Moderne tehnologije vezuju ih za sedeći stav i to nije dobro.

– Više da se bave sportom, manje da borave pored kompjutera, dakle, više kretanja i više sporta. Što se tiče izgovaranja reči, to se sve iskristališe do polaska u školu, jer ta deca imaju pregled u četvrtoj godini i pred polazak u školu, tu je sve u redu – smatra dr Jonev.

Da bi trebalo da se bave sportom, apeluje i Stojanović koji ističe da je obavezno da se roditelji uključe i prate savete lekara.

– Deca treba da se bave sportom, da vode računa šta jedu, da nauče da peru zube, da budu fizički aktivnošću. Deca su inertna, ne znaju da pričaju, a kreću u prvi razred. Da li je uzrok mobilni telefon, da li je neadekvatno vođenje računa o detetu, ne znam, ali ponavljam, svake generacije su sve gore i gore. Trebalo bi povesti računa o prevenciji i kad lekari u domu zdravlja obave sistematski, roditelji treba poslušaju savet lekara kako bi se sve to otklonilo na vreme. Ja sam optimista i verujem da se to može rešiti edukacijom i razgovorom – zaključuje dr Stojanović.

Izvor: Blic.rs, Foto: Shutterstock
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Copy link