Prirodni lek za uklještenje nerva
Bolovi u leđima, vratu i nogama mogu predstavljati veliki problem u svakodnevnom kretanju.
Međutim, mnogi koji su to doživeli će se složiti da je jedna od najgorih boli ona koja nastaje kod uklještenog živca. Za rešavanje ove tegobe kod koje se simptomi najviše osećaju u vratu ili donjem delu leđa sve do stopala, često se traži alternativni način rešavanja bola.
Donosimo prirodni lek za uklještenje nerva koji bi mogao pomoći u smanjivanju tegoba.
Simptomi uklještenog živca
Za razliku od brojnih bolova u leđima, uklještenje živca se teško može zameniti s nekom drugom tegobom. Do uklještenja dolazi kada se na živac stvara prevelik pritisak okolnih tkiva poput kostiju, hrskavica, tetiva ili mišića.
Prevelik pritisak na živac tada utiče na funkciju živca i uzrokuje bol, oštro probadanje, utrnulost ili slabost ekstremiteta. Živac se može ukleštiti bilo gde na telu, no najčešće se radi o uklještenju išijasa. Reč je o pritisku na koren velikog živca koji izlazi iz kičmene moždine, a uzrokuje bol, trnce ili ukočenost u donjem delu leđa. Bol kod išijasa se preliva u bedro sa unutrašnje, spoljne ili bočne strane, te može sezati skroz kroz potkolenicu do stopala. Ovo je najdeblji nerv u telu što objašnjava zašto stvara nesnosan bol i zašto osobe koje pate od ovog problema traže prirodni lek za uklještenje živca.
Pre lečenja dobro je znati da li je došlo do uklještenja nerva ili neke druge tegobe. Ovo su najčešći simptomi ukleštenog živca:
– oštar i snažan bol na području nerva i u okolnom tkivu
– bol koja se pojačava prilikom pritiska poput sedenja ili dodira
– osećaj žarenja i pečenja na području živca
– osećaj utrnutosti mesta na kojem je živac
– ukočenost, nemogućnost pokretanja noge ili drugog dela tela
– konstantan bol koji se teško smiruje
Bol kod uklještenja živca može biti slabiji ili jak, kao što i može nastupiti postepeno ili vrlo naglo. U svakom slučaju je važno što pre krenuti s rešavanjem tegoba i prirodnim lekovima za uklještenje živca.
Prirodni lek za uklještenje živca
Ako ste se obratili lekaru u vezi sa uklještenjem nerva, sigurno ste dobili preporuku mirovanja. Pritisnuti živac, odnosno područje oko njega, ne treba intenzivno vežbati, jer bi to moglo pojačati bolove. Kada želite da smirite bolove, jedine vežbe koje će pomoći su lagano istezanje i lagano kretanje. Obično pri početku nastanka bola najviše pomaže mirovanje u pravilnom položaju.
Ovo su neki od prirodnih lekova za uklještenje živca:
– mirovanje u pravilnom položaju
– masaža
– lagano istezanje
– vruće/hladne obloge ili kupanje u vrućoj/hladnoj vodi
– akupunktura i kiropraktika
– prirodni čajevi i obloge za smanjivanje bola
Domaći preparati koji pomažu kod uklještenja živca
Stari narodni lek za gotovo sve boli, pa čak i viroze je – rakija. Tako se veruje da su obloge od komovice u kombinaciji s kantarionom i ruzmarinom odličan prirodan lek za uklještenje živca. Uticaj će biti još bolji ako obloge ugrete termoforom. Pre se, u manjku rakije, koristio i petrolej ili benzin, ali danas ipak postoje bolje opcije pa preporučujemo da tu supstancu ipak izbegnete.
Ovo su još neke biljke koje bi mogle pomoći:
– kantarion
– ruzmarin
– menta
– đumbir
– kamilica
– beli luk
– tinktura od semenki divljeg kestena
– listovi koprive
– ren i med
– trule jabuke
Jedno od starih verovanja jeste i da je prirodan lek za uklještenje živca – mravlja kiselina. Mravlju kiselinu možete nabaviti u obliku mravljeg alkohola i to stavljati na bolno područje. Druga opcija su injekcije mravlje kiseline, a treća je da odete u šumu i stavite bolno područje u mravinjak pa pustite mravima da odrade svoje.
Rezultati ovih metoda nisu naučno dokazani.
Pomoć kod jakih bolova, veruje se, pružaju ranije navedeni sastojci koje možete koristiti kao obloge za bolno područje.
Lagano kretanje i šetnja
Uz mirovanje u pravilnom položaju jedan od odličnih načina da rešite uklještenje je lagana šetnja. Obično se nakon par dana mirovanja osoba može vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima. Mirovanje je nužno kombinovati s masažama i blagim istezanjem ili kretanjem, jer se ležanje duže od 48 sati ne preporučuje. U tom slučaju može doći do probavnih problema, problema s bešikom, s cirkulacijom i oslabljivanjem mišića.
Najbolje je početi s laganim istezanjem bolnog područja i kratkim šetnjama. Vremenom ćete osetiti kako se bol smanjuje te kako se nakon vežbe ili šetnje osećate bolje.
Masaža
Masaža kod uklještenja živca se treba raditi lagano uz nežan pritisak kako bi se otpustilo tkivo koje pritiska živac. Najbolje bi bilo koristiti ulje za masažu, a još bolja opcija je kantarionovo ulje koje će pomoći i tako da smanjuje upalu. Ako niste sigurni da radite dobru masažu, radije je nemojte raditi kod kuće.
Topli obloge od bilja i/ili rakije
Iako je poznato da kod uklještenja nerva odlično pašu tople obloge, nekim ljudima bol smanjuju upravo hladni. Obloge možete stavljati tako da ih prethodno natopite u vodu, ali još bolja opcija bila bi da stavite tople obloge od čaja i bilja.
Skuvajte čaj od listova kantariona i malo ruzmarina ili mente pa dok je još vruće, umočite gazu. Takvu toplu stavljajte na upaljeno područje i brzo ćete osetiti smanjenje bola. Druga mogućnost su i obloge od rakije uz bilje koje smo ranije spomenuli za koje je takođe najbolje da se nanose topli.
Odličan prirodni lek za uklještenje živca, ako se možete toliko kretati, je i vruća kupka koja će opustiti celo telo i smanjiti bol zbog uklještenja. Nije loše ni da u kupku ubacite čaj od mente, kantariona ili ruzmarina.
Akupunktura, akupresura i kiropraktika
Ove tradicionalne metode medicine nemojte isprobavati kod kuće sami. Akupunktura je terapeutska tehnika kojom se ubadaju igle u specifične tačke na koži pacijenta kako bi se uspostavila ravnoteža i smanjio bol.
Akupresura je metoda pritiska na određene tačke na telu gde se često nakuplja stres. Takvim pritiskom se podstiče cirkulacija na drugim nervnim završecima te se na taj način postiže smanjivanje boli i nelagode na određenim područjima.
Kiropraktika je nauka koja je usredsređena na odnos između strukture tela (kostiju) i funkcije tela (nervnog sistema) te kako isto deluje na ljudsko zdravlje. Kiropraktika pomaže da se podstakne sposobnost tela za samoisceljenje. Kod ovog prirodnog načina za lečenje uklještenje živca koriste se manipulativne i nemanipulativne tehnike rukama. Kiropraktika izgleda strašno jer se čini da se rade nagli pokreti na kostima, ali dokazano mogu pomoći kod rešavanja uklještenja živca.
Izvor: N1, Foto: Shutterstock
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |