Evolucija Šangaja: Od opijuma do futurizma

Nenad Peric 25. septembar 2024.

Šangaj (上海; Shànghǎi) , slobodna carinska zona (engleska, francuska) na obali reke Huang-pu. Nekada prestonicu opijuma.

Šangaj su prvi zapazili Britanci. Za njima su 1847. godine stigli Francuzi, a u gradu se nastala i jevrejska zajednica. Amerikanci su došli 1863, Japanci 1895. Naselili su se uz britansku koncesiju i tako je nastalo „Međunarodno naselje“ (International Settlement). U ovim privilegiranim enklavama, koje su formirane na neodređeno vreme, trgovci su poslovali po pravnom sastavu sopstvene zemlje. Postojale su i posebne policijske snage.

No, presudnu ulogu u kontroli grada imala je „Zelena banda“, organizacija nastala u XVIII veku od besposlenih mornara, koja je do 1920. godine potčinila u potpunosti podzemlje u Šangaju. Bili su poznati po okrutnom obračunavanju s onima koji su im zasmetali. Kineski Zemunci, znači brate!

Opijum, osim što je parfem Iv Sen Lorana iz 1977, je težak narkotik, a korišćen je za beg od surove stvarnosti. U društvenom pogledu uticao je na pad morala i porast kriminala. Opijum su u Kinu donele kineske trgovačke džunke iz Indije, gde se on uzgajao. Korišćenje opijuma, kao poroka koji razara društveno tkivo, prvi je ediktom zabranio car Jung Čeng 1729. godine. Uništavanje tovara sa opijumom na britanskim brodovima u luci Kanton 1839. bio je povod za početak Prvog opijumskog rata. Primirjem iz 1842. godine Kinezi su ostali bez Hong Konga, morali su da plate odštetu i naravno da legalizuju uvoz opijuma. Drugi opijumski rat (1856. – 1860.) poznat i pod imenom Rat strelica bio je anglo-francuski (s malom pomoći SAD i Rusije) rat protiv Kine. Započeo je kineskom plenidbom piratskog broda pod britanskom zastavom u Guangzhou.

Ono što fascinira u ovom velelepnom futurističkom gradu je potpuno odsustvo mostova, svuda se stiže prolazima prokopanim ispod vode. Tamo upoznajemo umetnika Čea, koji je tokom devedesetih boravio u Srbiji i inficiran je srpskim boemskim duhom.

Statua drevne straže, Šangajski muzej, Foto: Flickr

Početkom XX veka broj stanovnika je premašio milion. Šangaj je postao sinonim za greh, avanturizam i bogatstvo. Tu je 1921. godine osnovana Komunistička partija Kine. Britanski vojnici su 30. maja 1925. godine pucali na studente koji su mirno demonstrirali. Godine 1927. nacionalna vojska pod vođstvom Čang Kai-šeka, uz pomoć komunista, zauzela je grad i postavila na vlast Kuomintang. Iste godine vlast je brutalno ugušila proteste (poznato pod nazivom „Šangajski masakr“), kada je u kratko vreme, od svega nekoliko nedelja, bez suđenja, pogubljeno 5 hiljada ljudi bez suđenja.

Za vreme japaske okupacije, tokom II svetskog rata u samom gradu su vladali narkokarteli i anarhija. Posle rata grad je vraćen Kini, jer su se SAD, Velika Britanija i Francuska odrekli svojih pretenzija na grad, a u grad su umarširale trupe Mao Ce Tunga. Iz Šangaja je 1966. krenula Kulturna revolucija, a bio je i poslednji bastion „Četvoročlane bande“ koja je htela da zauzme Maov tron.

Autor teksta je Nenad M Perić / Putokaz
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Saradnik na portalu Nenad Peric
Hroničar svog vremena, hedonista esteta, samosvesni kosmopolita. Buntovnik s razlogom. Namerno drugačiji. Sanjar koji s obe noge stoji na zemlji. I putuje… Nenad M. Perić je urednik internet stranica Kulturnik, Putokaz, Belgrade online i WineJour. Njegova interesovanja prvenstveno usmerena ka kulturi i umetnosti, putovanjima i planinarenju i naravno vinu i gastronomiji.
Na društvenim mrežama
Copy link