5 razloga zbog kojih vaš računar povremeno zna da “zakuca”

Palilula.info 19. mart 2021.

Svakome se bar jednom dogodilo da mu se računar “zamrzne” i prestane da radi. U tim trenucima obično pribegavamo poznatoj kombinaciji “Ctrl + Alt + Delete”.

Razlozi za ovaj problem mogu biti različiti. Nekada je kriv softver, nekada hardver, a ponekad i sam korisnik. U nastavku sledi lista najčešćih uzroka “zamrzavanja” računara sa Windows 10 sistemom.

Problemi sa hardverom – jedan od glavnih uzroka kada se računar zamrzne

Ako hardver koji koristite nije u potpunosti kompatibilan sa Windows 10, može doći do problema. Kada sistem ne može da se izbori s tim, dolazi do “zamrzavanja”. U tom slučaju, pokušajte da ručno isključite i ponovo priključite sve periferije (miš, tastaturu, štampač…). Tako možete otkriti koja od njih pravi problem. Čak i ako imate stariji hardver, moguće je uskladiti ga sa sistemom. Potrebne su samo manje izmene i korišćenje kompatibilnih režima.

Saveti:
Isključite sve periferije pa ih uključujte jednu po jednu.
Proverite kompatibilnost starijeg hardvera.
Koristite režim kompatibilnosti u Windows okruženju.

Neispravni drajveri mogu izazvati probleme u radu Windows 10 sistema

Uzrok problema mogu biti i drajveri. Generički drajveri uglavnom rade za osnovne uređaje poput miša ili tastature. Međutim, kod složenijih problema neophodno je ručno proveriti da li su svi drajveri ispravni i ažurirani.

Preporuka:
Koristite zvanične drajvere sa sajta proizvođača.
Redovno ažurirajte drajvere putem Device Manager-a.
Izbegavajte neproverene “driver booster” alate.

Registry greške kao skriveni uzrok zamrzavanja računara

Registry čuva podatke o sistemu i njegovoj konfiguraciji. Nakon brisanja programa, preporučuje se da proverite Registry. U njemu ostaju tragovi svih izmena na računaru. Ipak, izbegavajte izmene dok vam to nije poslednja opcija. Takođe, ne preporučuje se korišćenje “čistača”, jer mogu napraviti više štete nego koristi.

Napomena:
Ne menjajte Registry ako niste sigurni u to što radite.
Ne koristite automatske “registry cleaner” alate bez provere.
Backupujte sistem pre bilo kakvih izmena.

Malware i virusi – čest razlog zašto se Windows računar zamrzava

Malware je zajednički naziv za zlonamerni softver poput virusa, spajvera i crva. Može da ošteti podatke ili preuzme kontrolu nad uređajem. Najbolja zaštita je da ne klikćete na sumnjive linkove ili dodatke u mejlovima. Obratite pažnju na internet-adrese koje posećujete.

Saveti za zaštitu:
Ne klikćite na sumnjive linkove ni priloge u mejlovima.
Proveravajte autentičnost web sajtova koje posećujete.
Koristite pouzdan antivirus program.

Konflikt antivirus programa može usporiti i blokirati rad računara

Windows 10 ima ugrađeni antivirus – Windows Defender. Za prosečnog korisnika, to je dovoljno za osnovnu zaštitu. Ako instalirate dodatni antivirus, isključite Defender. Dva antivirus programa mogu ući u konflikt, što dovodi do usporavanja ili “zamrzavanja” sistema.

Važno:
Ako koristite drugi antivirus, obavezno deaktivirajte Windows Defender.
Dva antivirus programa mogu raditi “jedan protiv drugog”.
To može uzrokovati zamrzavanje i značajno usporenje sistema.

Izvor: Telegraf.rs

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Copy link