Prvi put pomenut pre 21 godinu: Izgradnja mosta preko Ade Huje

Palilula.info 22. januar 2024.

Prvi put pomenut pre 21 godinu, njegova izgradnja je više puta najavljivana bez ikakvog konkretnog rezultata. Most preko Ade Huje je, prema rečima ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića, dobio saglasnost Ministarstva za zaštitu životne sredine na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta – izgradnja mosta preko Dunava kod Ade Huje, sa pristupnim petljama i delom Višnjičke ulice. Ovu studiju izradili su stručnjaci iz Saobraćajnog instituta CIP.

Lokacija novog mosta planirana je na 2,6 km nizvodno Dunavom od Pančevačkog mosta. Ukupna dužina mosta sa šest traka u oba pravca, kao i biciklističkom i stazom za pešake, biće 3.498 metara, a širina 32,5 metara.

Prema dokumentima na sajtu Ministarstva, lokacija mosta na desnoj strani Dunava trebalo da bude na mestu gde se sada nalazi fabrika kartona Avala i šetalište uz reku. Očekivana cena je između 190 i 200 miliona evra.

Kako je najavio minstar Vesić, ovaj most mora da bude završen pre kraja izgradnje auto-puta Beograd – Zrenjanin kako bi sav saobraćaj koji dolazi sa tog puta preko Dunava prelazio novim mostom, a ne preko Pančevačkog mosta koji je i sada preopterećen.

Autoput Beograd Zrenjanin Novi Sad započet je 12. decembra 2023. godine, a kako je naveo predsednik pokrajinske Vlade Igor Mirović, planirano je da radovi traju „četiri-pet godina“.

Vesić je objasnio da će se graditi i pristupne saobraćajnice od novog mosta kod Ade Huje do petlje Lasta i da će se tako povezati leva obala Dunava odnosno auto-put Beograd – Zrenjanin – Novi Sad sa autoputem E-75 odnosno Beograd – Niš.

Ovaj most finansiraće se iz budžeta republike Srbije.

Most preko Ade Huje, Foto: N1

Više puta najavljivan

Ovo nije prvi put da su najavljivali početak izgradnja ovog mosta. Baratalo se sa 2017. ili 2018. godinom. Zatim je Goran Vesić, kao gradski menadžer, jula 2018. pomerio početak gradnje za 2020. godinu,

„Kompletna i temeljna rekonstrukcija Pančevačkog mosta moraće da sačeka završetak mosta na Adi Huji, čija će izgradnja početi 2020. godine“.

On je marta 2019. godine rekao da će izgradnja početi 2021. godine.

„Očekujemo da ćemo u narednih mesec-dva potpisati ugovor za izgradnju mosta na Adi Huji“, izjavio je u februaru 2022. godine tada zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.

Park-šuma?

Aprila 2022. godine glavni gradski urbanista Marko Stojčić i predsednik Udruženja „Supernatural“ Srđan Stanković predstavili su planski dokument Beograda kojim je predviđeno da Ada Huja postane park-šuma, odnosno nastavak zelenog linijskog parka koji je planiran na Dorćolu. On je tada podsetio da je 14. februara Skupština grada usvojila Plan generalne regulacije, kojim je prostor Ade Huje proglašen javno-zelenom površinom.

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić je 2023. godine izjavio da gradnja mosta na navedenoj lokaciji nije sigurna.

„Nemojte da vas lažu, nije doneta čak ni odluka da će most sigurno tu da bude“, rekao je stanovnicima beogradskog naselja Krnjača koje se nalazi na levoj obali Dunava u blizini planirane lokacije.

Da li će biti drugačije, videće se u narednih četiri do pet godina. Ono što je izvesno je da vesti o poslednjim aktivnostima još uvek nema na sajtu ministarstva građevinarstva.

Jedan od sedam mostova do 2030. godine

Most preko Ade Huje trebalo bi da bude jedan od sedam novih u Beogradu koji su planirani da 2030. godine. Tako je makar tokom predizborne kampanje 2022. godine obećavao Goran Vesić.

Osim mosta kod kod Ade Huje, obećani su redom, reč o mostu kod Vinče, obilaznica oko Beograda, dva mosta u funkciji BG voza, jedan most u centru grada, kao i jedan most koji će spajati Surčin i Obrenovac, jer će BG voz ići i do Obrenovca.

Sve je počelo 2003. godine

Most je planiran Generalnim urbanističkim planom iz 2003. godine. Dve godine kasnije najavljeno je da bi most mogao da bude gotov za dve do tri godine, a novac bi se obezbedio povoljnim kreditom Vlade Japana.

Prema planu, izgradnjom Mosta kod Ade Huje kao i povezivanjem sa auto-putem trebalo je da se steknu slovi da se dobije pre više decenija planirana unutrašnja obilaznica oko Beograda.

Predviđeno je da ona polazi od Mosta na Adi, oko Topčiderskog parka, zatim Bulevarom Patrijarha Pavla, Pere Velimirovića, kroz Borsku, Crnotravsku, Save Maškovića, do petlje Lasta prema Malom Mokrom Lugu, iza Mirijeva, do mosta na Adi Huji. Tako bi trebalo da je i danas.

Zatim je tokom kampanje 2008. godine, Dragan Đilas, tadašnji lider Demokratske stranke, najavio da bi za pet do šest godina, odnosno posle mosta preko Ade Ciganlije, Beograd mogao da dobije dva mosta preko Dunava – most Zemun-Borča i most kod Ade Huje.

Ipak, godinu dana kasnije saopšteno je da ovaj most trenutno u „drugom planu“ jer su Beograd i Srbija „ispali iz kriterijuma“ japanske vlade za dodelu najpovoljnijih kredita, odnosno sada bi za taj posao bilo potrebno mnogo veće domaće učešće.

Beograd je u 21. veku dobio dva mosta – preko Save kod Ade Ciganlije i preko Dunava koji povezuje Zemun i Borču. Oba su izgrađena pre dolaska na vlast Srpske napredne strane.

Izvor: N1
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Copy link