Kolekcionarstvo za sve: Otaku kultura i popularnost figura širom sveta
Može se primetiti da je u poslednje vreme popularnost kolekcionarskih figura sve veća.
To se desilo mahom zbog proboja otaku kulture širom sveta i prihvatanja kolekcionarstva kao interesantnog hobija ne samo za geekove, već za sve. Međutim, javlja se problem u vezi sa terminologijom i razumevanjem stilova i serija figura. Postoji više vrsta figura, kao i ozbiljnih proizvođača.
Otaku kultura
Otaku kultura potiče iz Japana i odnosi se na strastvene ljubitelje specifičnih interesovanja, najčešće povezanih sa anime, mangom, video igrama i japanskom pop kulturom uopšte. Termin “otaku” u Japanu ima neutralan ili ponekad negativan prizvuk jer opisuje osobe koje su duboko posvećene određenim hobijima, do te mere da ih društvo vidi kao povučene ili izolovane.
Van Japana je otaku kultura evoluirala u globalni fenomen i postala sinonim za strastvene fanove anime i mange. Mnogi ljubitelji otaku kulture se identifikuju sa njom zbog anime serija, manga stripova, video igara, cosplaya (oblačenje u kostime omiljenih likova), prikupljanja figura, i drugih oblika fandoma vezanih za japansku pop kulturu.
U novije vreme, otaku kultura je postala popularnija i u široj javnosti, prihvaćena kao deo globalne pop kulture. Manifestacije poput Anime Expo ili Comic Con privlače milione fanova širom sveta. Pored svega ostalo, veliki broj se okuplja radi razmene iskustava, kupovine kolekcionarskih predmeta i prisustvovanja panelima sa kreatorima omiljenih serija i igara.
Kolekcionarske figure
Predmeti koji se često sakupljaju zbog umetničke, istorijske, sentimentalne ili novčane vrednosti su kolekionarske figure. Postoji nekoliko vrsta kolekcionarskih figura, uključujući:
- Figurine: Obično su male, trodimenzionalne reprezentacije ljudi, životinja ili objekata, često izrađene od keramike, porcelana ili plastike. Figurine su dekorativne i mogu biti korišćene u hobijima poput kolekcionarstva ili stonih igara.
- Akcione figure: Predstavljaju likove iz TV emisija, video igara, filmova i stripova. Prva action figura je napravljena ranih 1960-ih, ali su postale popularne 80-ih i 90-ih godina.
- Statue: Skulpture koje predstavljaju ljude, životinje ili likove. Statue su često postavljene na postolja, što ih čini težim. Proizvodnja uključuje livenje smole i polistona.
- Biste: Skulpture koje prikazuju samo glavu ili gornji deo tela osobe ili lika, često detaljne i izrađene od raznih materijala.
- Diorame: Modeli koji prikazuju scenu, često sa više figura i detaljnim okruženjem. Popularne su među ljubiteljima istorijskih i vojnih modela.
Kolekcionarske figure su postale izuzetno popularne, a među najtraženijim su Funko Pop i anime figure.
- Funko Popfigure su prepoznatljive po velikim glavama i malim telima, obuhvatajući širok spektar likova iz filmova, serija, stripova i video igara. Trenutno najpopularniji su likovi iz “Star Wars”, “Harry Potter”, “Naruto” i “Demon Slayer”.
- Anime figuresu detaljne i često prikazuju likove iz anime serija i manga. Postoje u raznim oblicima, uključujući statične figure, akcione figure sa pokretnim delovima i detaljne statuete. Popularni su likovi iz serija poput “Dragon Ball”, “One Piece”, “Demon Slayer” i “Attack on Titan”.
Pored Funka, među proizvođačima se ističu Sega, Taito, Good Smile Company, Kotobukiya i Bandai, dok su na Zapadu poznati Hot Toys, McFarlane i Neca.
Cena figure zavisi od proizvođača, veličine, boje, vrste (skalirana ili ne), lika, zemlje porekla i kompanije koja je proizvodi.
- Scale figure su najskuplje jer su proporcionalne stvarnim merama, poput 1:7 ili 1:8. Ove figure su bogate detaljima i kvalitetnom farbom.
- Non-scale figure nisu striktno skalirane prema originalu, ali su pristupačnije, lepo obojene i dolaze u raznim veličinama.
- Prize figure su najjeftinije i koriste se u crane game aparatima u Japanu, ali su dovoljno popularne da se proizvode masovno.
Ja sam sve moje Funko figure poručila od momala iz Games-a jer imam malo čudan ukus kada su u pitanju muzički i filmski heroji. Predlažem i Vama da ukoliko svog omiljenog junaka niste u mogućnosti da pronađete na policama, pitajte i nabaviće vam!
Tekst napisao Džoni Kvid a preneto sa Games bloga
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |