Upoznajte se s razvojem japanske fotografije

Japanorama 7. mart 2025.

Japan, poznat po svojoj sposobnosti da prepozna vrednost inovacija i integriše ih u svoju jedinstvenu kulturu, nije bio izuzetak kada je u pitanju fotografija.

Kao i mnoge druge novotarije iz inostranstva, Japanci su fotografiju gotovo od samih početaka prihvatili kao nešto svoje. Iako je ova tehnika potekla iz Evrope, japanska umetnost je odmah prepoznala povezanost sa tradicijom manga (strip, ilustracija i animirani film), te je brzo počela da eksperimentiše s njom.

Prvi foto-aparat u Japan je stigao 1848. godine, kada je holandski brod doneo kameru za dagerotipiju u luku Nagasaki. Tokom perioda Edo, Japan je bio zatvoren za spoljne uticaje, a trgovina je bila strogo regulisana. Kameru je uvezao Tošinojo Ueno, a nakon njegove smrti, 1849. godine, uređaj je prešao u ruke Narijakire Šimazua, koji će postati feudalni gospodar oblasti Kagošima.

Iako je kamera stigla 1848. godine, prošlo je gotovo deset godina pre nego što su Japanci snimili svoju prvu fotografiju – dagerotipiju iz 1857. godine, koja i dalje postoji i čuva se u muzeju u Kagošimi. Zanimljivo je da je Japan bio pod američkim pritiskom da se otvori prema svetu, što je 1854. godine omogućilo veći uvoz opreme za fotografiju.

Ubrzo nakon otvaranja zemlje, Japan je postao domaćin mnogim stranim fotografima. Feliks Beato (Felice Beato), italijanski fotograf koji je postao britanski državljanin, snimio je brojne fotografije Japana, dajući svetu prvi uvid u ovu izolovanu zemlju. Takođe, 1862. godine, Hikoma Ueno otvara foto-atelje u Nagasakiju, a njegov autoportret iz 1870-ih ostaje jedan od najranijih poznatih selfija u svetu.

Da li su Japanci tada već predvideli popularnost današnjih „selfija“? Sudeći po fotografijama iz 1920-ih, mladi par je već tada radio na ovoj inovaciji. Na internetu možete pronaći brojne fotografije iz ovog perioda, među kojima su prva japanska dagerotipija, autoportret Hikome Uenoa, kao i fascinantan selfi iz 1920-ih.

Kako su Japanci uspeli da postignu tako veliki napredak u svetu fotografije? Šta mislite, da li su oni možda već tada predvideli popularnost selfija? Podsetite nas na to u komentarima i podelite sa prijateljima!

Foto: wikimedia.org

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Selfie uslikana u ogledalu,1920-te-godine, Foto: Wikimedia
Saradnik na portalu Japanorama rs
Japanorama godinama pokušava da ljude u Srbiji, i njenom okruženju, obavesti o aktuelnim događajima u Japanu, ali i da predstavi ono što je srž kulture i karaktera te zemlje.
Na društvenim mrežama
Copy link