![](https://www.palilula.info/wp-content/uploads/2021/04/bobicasto-voce.jpg)
![](https://www.palilula.info/wp-content/uploads/2021/04/bobicasto-voce.jpg)
Bobičasto voće i pozitivni učinci na zdravlje
Bliži se lepo vreme, a s njim i veći izbor voća na pijacama. Bobičasto voće je ono koje većina nas s nestrpljenjem očekuje i verojatno ne postoji niko ko ne obožava barem jednu vrstu ovog zdravog voća.
U bobičasto voće ubrajamo: maline, kupine, borovnice, ribizle, brusnice, jagode, aroniju i drugo.
Ono što je zajedničko svim vrstama bobičastog voća je bogatstvo flavonoidima, antioksidativnim spojevima koji deluju protiv staničnih oštećenja. U nastavku članka pronađite zanimljive informacije o raznim vrstama bobičastog voća.
Što su flavonoidi?
Flavonoidi su spojevi koji imaju funkciju antioksidansa. Štite voće od delovanja slobodnih radikala, kao što to u našem organizmu čine npr. vitamin C i E. Smatra se da tim antioksidativnim mehanizmom flavonoidi pomažu i u očuvanju našeg zdravlja.
Poslednjih godina se provode brojna istraživanja vezana za povoljan učinak flavonoida. Ono u čemu su privukli najviše pažnje je prevencija kardiovaskularnih i zloćudnih oboljenja.
Pokazali su se povoljnima u prevenciji kroničnih bolesti poput bolesti srca. Osim toga, djeluju povoljno i na zdravlje živčanog sustava, posebno mozga.
“Kliničke studije sprovedene na zdravim ispitanicima i na dijabetičarima, pušačima, ljudima s visokim krvnim pritiskomi holesterolom, pokazuju da konzumacija bobičastog voća dovodi do smanjenja rizičnih faktora za razvoj bolesti srca i vaskularnog sistema“, ističu američki naučnici u Oklahomi.
Bobičasto voće
Postoji mnogo vrsta bobičastog voća, a u nastavku pročitajte nešto o:
- malinama,
- kupinama,
- borovnicama,
- ribizlama,
- brusnicama,
- jagodama.
Maline (lat. Rubus idaeus)
Ono što je manje poznato je da se u lekovite svrhe koriste i plod i list maline koji su bogati vitaminima A i C. Osim vitaminom C kao moćnim antioksidansom, maline su bogate i vitaminima B, vitaminom E i brojnim mineralima.
![](https://www.krenizdravo.hr/wp-content/uploads/2012/03/raspberries.jpg)
Foto: Photospin
Maline blagotvorno deluju na sluznicu želuca i creva jer su izvor dijetalnih vlakana.
Preporučuju se kod lečenja proliva, pogotovo kod male dece u obliku sirupa. Pokazale su se kao odličan izbor, kao voće, kod dijabetičara.
Neka istraživanja su potvrdila lekovita svojstva malina u prevenciji, ali i lečenju zloćudnih bolesti. Sadrže elaginsku kiselinu za koju se smatra da deluje preventivno na stanična oštećenja.
Kupine (lat. Rubus fruticosus)
Od delova kupine, u prehrani se koriste list, koren i plod. Kupina, kao i svo ostalo bobičasto voće, sadrži elaginsku kiselinu, ali u manjoj količini nego malina.
Deluje blagotvorno na probavne organe za šta se koristi u obliku čaja od njenog lišća.
Bogata je:
- gvožđem,
- kalcijumom,
- magnezijumom,
- vitaminima C i A.
Od davnina je poznato da se kupinov sok i vino koristi za lečenje anemije i poboljšanje imuniteta. Preporučuje se i za regulaciju krvnog pritiska i poboljšanje cirkulacije.
Borovnice (lat. Vaccinium myrtillus)
Borovnice su bogate pigmentima antocijaninima od kojih i potječe njihova boja. Isto tako, sadrže i pektin koji prirodno smanjuje holesterol u krvi.
Zajedničko delovanje flavonoida, antocijanina i vitamina C kao antioksidanasa ukazuje na povoljno delovanje borovnica u borbi protiv malignih bolesti.
Manje je poznato da i listovi borovnica imaju lekovita svojstva i imaju blagotvorno delovanje kod probavnih smetnji, šećerne bolesti i infekcija mokraćnih kanala.
Ribizla (lat. Ribes)
Razlikujemo crnu i crvenu ribizlu. Crnu ribizlu uz flavonoide, sadrži i terpene, tanine i vitamin C.
Uz lekovita svojstva ploda, koriste se i lekovita svojstva listova (čaj). Koristi se kod probavnih tegoba (proliv, opstipacije) i Chronove bolesti.
![](https://www.krenizdravo.hr/wp-content/uploads/2012/03/ribiz.jpg)
![](https://www.krenizdravo.hr/wp-content/uploads/2012/03/ribiz.jpg)
Foto: Photospin
Semenke unutar plodova crne ribizle sadrže gama – linolensku kiselinu koja povoljno deluje na psorijazu i predmenstrualni sindrom. Imaju dobro delovanje u obliku gela kod tegoba reumatoidnog artritisa i osteoartritisa.
Crvena boja crvene ribizle potiče od karotenoida koji služe organizmu za stvaranje vitamina A. Crvena ribizla bogat je:
- vitaminom C,
- vitaminom K,
- mineralima: kalijumom, natrijumom, fosforom, magnezijumom, gvožđem.
Lišće crvene ribizle koristi se u obliku čaja za lečenje tegoba jetre, a koren kod lečenja smetnji mokraćnih puteva.
Brusnice (lat. Vaccinium vitis-idaea)
Sok i čaj brusnice se od davnina koriste za ublažavanje tegoba mokraćnih puteva. Otkriveno je da se u brusnici nalazi hemijski spoj koji utiče na vezanje bakterije Escherichia coli, najčešćeg uzročnika mokraćnih infekcija i tako onemogućuje njeno prianjanje za sluznicu mokraćnih kanala.
Neka istraživanja pokazuju i da ekstrakti brusnice mogu delovati protiv infekcija bakterijom Helicobacter pylori, ističu stručnjaci sa naučnog portala Healthline.
Danas je moguće kupiti tablete ili kapsule koje sadrže ekstrakt brusnice, a njihovom redovnom upotrebom se može značajno smanjiti broj bakterija i kod već postojećih infekcija.
Sok od brusnica se pokazao delotvoran kod prirodnog regulisanja nivoa holesterola i šećera u krvi.
Jagode (lat. Fragaria vesca)
Šumske jagode sadrže:
- vitamin C, B1 i B2,
- gvožđe,
- bakar,
- kalijum.
![](https://www.krenizdravo.hr/wp-content/uploads/2012/03/jagode-za-tiny-pandu.jpg)
![](https://www.krenizdravo.hr/wp-content/uploads/2012/03/jagode-za-tiny-pandu.jpg)
Foto: Photospin
Jagoda jača vezivno tkivo, štiti zglobove, čini kožu mlađom i održava elastičnost krvnih sudova. Plod šumske jagode je dobar u sprečavanju ateroskleroze i prevencije visokog krvnog pritiska.
Obične jagode u plodu sadržavaju oko 90 posto vode, ali i brojne vitamine, minerale i antioksidanse.
Osim toga, sadrže:
- antocijanine – koji ih štite tokom sazrevanja,
- katehine – koji deluju antibakterijski,
- folnu kiselinu – važna za stvaranje krvnih stanica,
- kalijum – koji potiče diuretičko delovanje,
- mangan – nedostatak izaziva umor, razdražljivost i bolove u zglobovima i mišićima.
Svakodnevna ili barem učestala konzumacija jagoda pomaže u uništavanju slobodnih radikala, štetnih produkata našeg organizma.
Deluju antibakterijski zbog delovanja katehina. Prirodni su diuretik jer sadrže kalijum, a time su i blagi antihipertenziv.
Izvor: krenizdravo.hr
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |
![](https://www.palilula.info/wp-content/uploads/2021/04/bobicasto-voce.jpg)
![](https://www.palilula.info/wp-content/uploads/2021/04/bobicasto-voce.jpg)