STVARI KOJE NESTAJU – Pangolin

Indijanka Danka 24. april 2024.

Mnogo je životinja koje nestaju i o kojima se piše. neke od njih su rasprostranjene svuda po svetu i nekako su nam “bliže”. Pangolin je životinja koja nam nije toliko bliska ali je predivna!!!

Više od četiri decenije ekonomskog rasta Kine menja svet, ali je ponekada to na gore. Jedna od tih loših stvari je užasan uticaj na populaciju pangolina. Ovaj jedinstveni sisar se nalazi u delovima Azije. Ove životinje štite šume jedući termite koji ugrožavaju drveće. Pangolina možete lako prepoznati po krljušti, koja prekriva celo telo da bi ga zaštitila od opasnosti.

Međutim, to je upravo razlog zašto su u opasnosti!

Potražnja za krljuštima pangolina u Kini je ogromna, a rastuća ekonomija zemlje samo povećava tu potražnju. Krljušt punakeratina se koristi u njihovoj tradicionalnoj medicini kao navodni lek protiv raznih bolesti. Iako je upotreba proizvoda od pangolina veoma ilegalna u većini delova sveta, pangolini prolaze kroz granice na crnom tržištu i sada su životinje kojima se najviše trguje na Zemlji.

Pangolini, poznati kao ljuskavi mravojedi su u velikoj opasnosti da nestanu. Ključno je sačuvati ih jer se razmnožavaju veoma sporo, sa samo jednim ili dva potomstva u svakom leglu, i obično rađaju bebe jednom godišnje. Ovo otežava divljoj populaciji da se oporavi od prekomernog krivolova.

Njihovo ime potiče od malajske reči pengulin, što se prevodi kao „valjak“ i odnosi se na sposobnost pangolina da se sklupča u loptu kao oblik odbrane. Pangolini imaju jezike duge 40 centimetara i neverovatno lepljivu pljuvačku koju koriste za prikupljanje mrava i termita, od kojih svaki pojede čak 70 miliona godišnje. Ovo pomaže u kontroli broja insekata u njihovim staništima. Pangolini takođe kopaju za insektima svojim dugim, oštrim kandžama, stvarajući jame koje zatim koriste druge životinje i pomažu u širenju hranljivih materija i prozračenju tla. Zbog svog izgleda i načina ishrane, pangolini su povezivani sa mravojedima i oklopnicima. Međutim, oni su zapravo bliže povezani sa grupom Carnivora, koja uključuje mačke, pse i medvede.

Džinovski prizemni pangolin, pangolin na drvetu i indijski pangolin su svi na listi ugroženih vrsta. Njihova staništa su poremećena ne samo trgovinom već i ljudskom zemljoradnjom. Na njih utiču ljudska poljoprivreda, transportni koridori, lov, trgovina ljudima i loše vremenske prilike zbog klimatskih promena.

Pangolini ne mogu da napreduju van svojih prirodnih staništa, a napori da se odgajaju u zatočeništvu nisu bili uspešni. Zbog toga, i koliko ih je teško pratiti u divljini, postoje mnoge činjenice o pangolinima koje su nam još uvek nepoznate, uključujući njihov životni vek.

Džaba Svetski dan panglina svake treće subote u februaru ako nismo u stanju da ih zaštitimo.

Foto: Shutterstock, Canva Pro
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Saradnik na portalu Indijanka Danka
Indijanka Danka ili Danica Manojlović je utrla put mnogim ženama u svetu IT-ja i gejminga u Srbiji. Jedini nosilac nagrade IT Award za najuspešniju ženu u Srbiji, finalista kampanje godine u Londonu organizacije Women in Games, autor i voditelj prve emisije o gejmingu kod nas, direktorka prve gejmig televizije u Srbiji i saradnik nekih od najpoznatijih kompanija na svetu. Blogerka, zaljubljenik u kulturu i majka.
Na društvenim mrežama
Copy link