Šta je starije, imela ili drozd imelaš?

Palilula.info 1. decembar 2023.

Imela je parazit koji na Divčibarama možete videti gotovo na svakoj jeli. Prepoznaćete ga lako jer izgleda kao listopadni loptasti grm na zimzelenom drvetu.

Od jele uzima vodu i mineralne materije, a sam obavlja fotosintezu. Otuda debata, da li je parazit koji domaćina ubija, ili prosto može tako doveka, pa je dogovor da ga zovemo polu-parazit. U drugim krajevima Srbije imelu možete naći i na raznoraznom listopadnom drveću.

Posmatranjem jela utvrdio sam da ubrzano venu, ako na sebi nose teret imele. Posebno im teško padaju sušni periodi, jer očigledno da imela iz njih isisa i ono malo vode iz rezervi. Zato ih kidam sa drveća gde god mogu da ih dohvatim, što bih preporučio i vama.

Sada dolazimo do uloge drozdova u životu jedne imele i jedne jele. Drozdovi obitavaju na jelama po kojima bujaju imele. Obožavaju da klopaju njihove bobice, naročito tokom leta. Tada kljunove musave od sluzi iz njima preukusnih plodova, trljaju o grane drveća po okolnoj šumi i upravo tako raznose seme imele i razmnožavaju je dalje. Drugi način je kroz izmet.

Otuda su kod nas i dobili ime drozdovi imelaši. Drozdove mi je bilo jednako teško fotografisati kao recimo i crnog detlića. Ne može im se prići bliže od 20-30 metara. Jako su plašljivi i oprezni. Ove fotke sam uspeo da napravim zahvaljujući snegu i jakom Suncu.

Dejan Restak – Živi i radi u skladu sa prirodom, daleko od grada i njegove vreve.
Autor: Dejan Restak (Zdrava zemlja)
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Copy link