Akcija ponovnog navodnjavanja kanala Vizelj
Predsednik udruženja građana EKO – Pančevački Rit Zoran Janković izjavio je da je, nakon masovnog pomora riba krajem jula u kanalu Vizelj, prvi put u Srbiji sprovedena akcija ponovnog navodnavanja kanala, i da se nada da će takav poduhvat biti ponavljan svake godine.
Janković je rekao da je kroz kanal Vizelj, prvi put posle 15 godina protekla voda, u dužini od 21 kimometra. On je rekao i da alge, koje se tu prirodno nalaze, zbog masovnog razmnožavanja, povećano troše kiseonik, pa je to, udruženo sa visokim temperaturama ovog leta, dovelo do pomora riba.
Navodnjavanje trajalo pet dana
On je rekao i da alge, koje se tu prirodno nalaze, zbog masovnog razmnožavanja, povećano troše kiseonik, pa je to, udruženo sa visokim temperaturama ovog leta, dovelo do pomora riba.
Janković je naveo da je pre 20 dana akcija ponovnog snabdevanja kanala vodom uspešno sprovedena tako što je njegovo udruženje izvršilo pritisak na Javno preduzeće „Srbijašume“, koje je sprovelo upumpavanje i ispumpavanje vode u kanal.
Petodnevnim neprekidnim navodnjavanjem upumpana je sveža voda iz Dunava zajedno sa živom populacijom riba, dok je voda koje je ispumpana iz kanala izbačena u kanal Jojkićev Dunavac.
Treba ga navodnjavati dva puta svake godine
Navodeći da je kanal Vizelj danas u odličnom stanju, Janković je optimističan da će Ministarstvo za zaštitu životne sredine usvojiti predlog njegovog udruženja da nastavi navodnavanje tog kanala dva puta svake godine.
Ovog leta su temperature bile naročito visoke i to je dovelo do još većeg smanjenja količine kiseonika koju voda može prirodno da rastvori. Pored temperatura, tome je doprinelo i zagađenje reka, usled izlivanja kanalizacije u njih, koje u sušnim periodima mogu biti opasnost za biljni i životinjski svet.
Docent na Hemijskom fakultetu u Beogradu Konstantin Ilijević objasnio je, gostujući u programu Radio-televizije Srbije, da se velika količina različitih organskih supstanci i nutrijenata, koje ne moraju nužno da budu toksične supstance, rastvara u vodi i dovodi do bujanja živog sveta, koje prirodno, vremenom dovodi do raspadanja organskih materija u vodi.
„To raspadanje onda izaziva u prirodi različite toksine, oslobađanje toksina i ove nepovoljne uslove koje mogu da imaju fatalne posledice“, objasnio je Ilijević.
Izvor: FoNet, rts.rs, Foto: Gde na pecanje
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |