
Hronologija: Evolucija animacije i crtani filmovi
Animacija i crtani filmovi su prošli kroz izuzetnu evoluciju od svojih skromnih početaka do današnjih dana, postajući važan deo savremene kulture i zabave. Od prvih eksperimenata sa pokretnim slikama do sofisticiranih 3D animacija, putovanje animacije je fascinantno.
Upotreba višekadrovanih ilustracija za oživljavanje fotografija datira mnogo pre istorije filma. Od drevnih pećinskih slika, preko ranog grčkog keramike do egipatskih hijeroglifa, ilustracije koje prikazuju scene pokreta, poput stripova, postojale su u različitim oblicima. Tokom 19. veka, izumljeni su uređaji kao što su taumatrope, fenakistiskop i zoetrop, koji su koristili rotirajuće diskove za kreiranje kombinovanih pokretnih slika. Ubrzo nakon toga, tehnologija filmske animacije označila je početak široke upotrebe crtane animacije.
Animacija je danas toliko prisutna u našem svakodnevnom životu da je teško zamisliti svet bez nje. Ipak, pre jednog veka, situacija je bila sasvim drugačija. Animacija je prošla kroz značajne promene od svog otkrića do danas, zahvaljujući napretku tehnologije i talentovanim pojedincima. Evo nekih od ključnih dostignuća koja su oblikovala evoluciju animacije i dovela je do trenutnog stanja.
1887. godina kada je sve počelo
Godine 1887, H.W. Goodwin je stvorio celuloidni film koji je mogao da zadrži slike. Ovaj celuloid je bio napravljen od pamuka i kamforne smole.
1892. Rani početak pokretnih slika
U 1892. godini, Francuz Emil Reynaud je pokrenuo pozorište koristeći izum poznat kao praxinoskop, koji se sastojao od rotirajućih ogledala za reflektovanje slika i generisanje „pokretne scene“ u trajanju od 10 do 15 minuta.
1893. Edisonov Kinetoskop
Korišćenjem celuloidnog filma koji je stvorio H.W. Goodwin, Edison je uspeo da kreira pokretne filmske slike koje su se projektovale na zid. Film se vrtio preko niza točkova kako bi proizveo animaciju.
1899. Zabeležen zvuk
Uz pomoć magnetskog uređaja za snimanje, zvuk za animirani video je prvi put zabeležen u istoriji animacije, što su entuzijasti animacije rado prihvatili.
„Animacija nije umetnost pokretnih crteža, već umetnost pokreta koji su nacrtani.“ – Norman McLaren
Prva animacija datira iz kraja 19. veka, kada su pioniri poput J. Stjuarta Blaktuna započeli istraživanje pokretnih slika. Njegov film “Prokleta Crtež” iz 1900. godine smatra se jednim od prvih primera animacije, dok je “Fantasmagorie” iz 1908. godine, francuskog karikaturiste Emila Koha, postavio temelje tradicionalne animacije koristeći 700 crteža.
1900 – Prokleta crtež
Prva animacija na našem putu dolazi iz tihe filma J. Stjuarta Blektona (J. Stuart Blackton), kojeg neki nazivaju ocem animacije. Njegov film, snimljen u studiju Tomasa Edisona u Nju Džersiju, smatra se prvim animiranim sekvencama ikada snimljenom na filmu. Glumac se pojavljuje u ulozi rekvizitera, dok se lik nacrtan na platnu povremeno menja zahvaljujući jednostavnoj stop-motion fotografiji. Iako skroman, ovaj film je dovoljno očaravajući da zaintrigira gledaoce i druge koji su želeli da istraže ovaj uzbudljivi vizuelni medij.
1906 – Humoristične faze smešnih lica
Bez prisustva uživo, J. Stjuart Blekton se vraća sa prvim animiranim filmom snimljenim na standardnom filmskom trakama. Film počinje umetnikom koji crta portrete kredom na tabli, pre nego što oni počnu da se animiraju i međusobno interaguju. Iako primitivan, ovaj film bi vas naterao da padnete u trans ako nikada niste videli crtež koji oživljava!
1908 – Fantasmagorie
Francuski karikaturista Emil Kol (Émile Cohl) stupa na scenu sa prvim potpuno animiranim crtaćem bez ikakvih živih aktera. Napravljen od 700 crteža, svaki duplo eksponiran, ovaj dvominutni film predstavlja najraniji primer tradicionalne animacije. Kol je želeo da pokaže fantastične mogućnosti animacije kroz likove koji se neprestano menjaju.
1914 – Dinosaurus Gertie
Iako je Gertie možda prvi animirani lik koji je stekao popularnost, film Vindsora MekKeja je značajan jer je prvi koji koristi ključne okvire, inbetweening, oznake za registraciju i animacione petlje. Ove tehnike su postale deo standardne industrijske prakse u tradicionalnoj animaciji.
1919 – Mačka Felix
Felix je postao vodeći lik serije kratkih crtaća koje je stvorio Oto Mesmer i prvi pravi ‘zvezda’ ere tihe animacije. Postao je pop-kulturni ikona sa igračkama, satovima i razglednicama u njegovom imidžu.
Zlatno doba animacije
1920-ih i 1930-ih godina, animacija je doživela zlatno doba. Disney je sa “Snežanom i sedam patuljaka” 1937. godine postavio nove standarde sa prvim dugometražnim animiranim filmom. Ova epoha obeležena je i pojavljivanjem ikona poput Feliksa Mačke i Beti Bup, čime su crtani filmovi postali deo popularne kulture.
1922 – Parobrod Vili
Svi znamo za ovaj film! Parobrod često pogrešno smatraju prvim nastupom Mikija Mausa, ali zapravo je to prvi animirani film koji je popularizovao Mikija i bio je potpuno muziciran. Iako se možda ne čini impozantnim, predstavlja upečatljiv trenutak u istoriji animacije.
1929 – Mickey Mouse – The Plowboy
Animirani film iz serije o Mikiju Mausu, u kojem Miki preuzima ulogu farmera. On je prikazan kako zajedno sa Mini Maus pokušava da obavi poljoprivredne radove, ali se suočava sa raznim komičnim situacijama. Miki ore polje sa svojim konjem, dok Mini dolazi sa kravom koju Miki treba da pomuze. Kroz niz zabavnih scena, Miki se bori sa problemima, uključujući razdraženu kravu, konja koji se uplaši pčele, i čak koristi svinju kao plug. Ovaj film je prepun humorističnih trenutaka i zabavnih interakcija između likova.
1930 – Ludi sudovi
Ova animacija o nesposobnom kuvaru zaslužuje pomen jer se u njoj prvi put pojavljuje Beti Bup (Betty Boop). Iako tada nije izgledala kao danas, bila je zapravo zastrašujući hibrid između psa i čoveka.
1932 – Cveće i drveće
Ovaj film je deo Disneyjeve serije Silly Symphonies i bio je prvi film koji je osvojio Oskara za najbolji animirani kratki film. Takođe, predstavlja prvi animirani film snimljen trostrukom tehnikom Tehnicolor, procesom koji je bio toliko skup da je gotovo finansijski uništio Disney.
1933 – King Kong
Ovaj film se smatra jednim od najvećih svih vremena, a King Kong zauzima svoje mesto u istoriji evolucije animacije zahvaljujući najnaprednijim i najubedljivijim stop-motion animiranim likovima do tada.
1933 – Đole proleće (To Spring)
pionirski crtani film koji kroz šarmantnu animaciju i duhovite avanture likova dočarava radost i obnovu prolećne prirode, ostavljajući snažan utisak na publiku tog vremena.
1937 – Snežana i sedam patuljaka
Verovatno prvi film na ovoj hronologiji koji i danas deluje savremeno. Ovaj film je bio prvi dugometražni animirani film i možda je učvrstio Diznija kao jednog od najinovativnijih pripovedača.
Tehnološke inovacije
Kako je tehnologija napredovala, tako su se i tehnike animacije razvijale. 1960-ih i 1970-ih, serije poput “Flintstonovih” uvele su animaciju u večernje termine, dok je “Parobrod Vili” iz 1928. godine popularizovao sinkronizaciju zvuka sa slikom. 1980-ih, stop-motion tehnika je došla do izražaja sa filmovima poput “Avanture Marka Tvena”.
1960 – Porodica Kremenko (The Flintstones)
Ova paleolitska Hanna-Barbera animacija bila je prvi animirani serijal koji se emitovao u večernjem terminu. Fred i Vilma su takođe bili prvi bračni par prikazan u krevetu na televiziji.
1961 – 101 dalmatinac
Ovaj film je značajan jer je prvi dugometražni animirani film koji je koristio kserografiju, proces koji je eliminisao ručno umotavanje kontura likova.
1985 – Avanture Marka Tvena
Ova produkcija Bila Vintona je prvi dugometražni stop-motion film od gline, koji je postavio temelje za studije poput Aardman i Laika.
1988 – Ko je ubio Roger Rabbit?
Prvi dugometražni film koji je spojio igrane i animirane likove, predstavljajući veliki korak napred u animaciji.
Digitalna revolucija
Sa razvojem kompjuterske grafike, 1990-ih i 2000-ih godina, animacija je doživela još jedan prevrat. “Priča o igračkama” iz 1995. godine postao je prvi potpuno računarom generisani film, postavljajući temelje za studije poput Pixara. Filmovi kao što su “Avatar” i “Gospodar prstenova” dodatno su pomerili granice CGI tehnologije, omogućavajući kreiranje neverovatno realističnih svetova i likova.
1993 – Park iz doba Jure (Jurassic Park)
Ovaj film je spojio animatroniku, stop-motion i CGI, stvarajući najrealističnije animirane kreature do tada viđene na ekranu.
1995 – Priča o igračkama (Toy Story)
Prvi potpuno računarom generisani dugometražni film, koji je obeležio značajan proboj u 3D animaciji i prvi animirani film nominovan za Oskara za najbolji originalni scenario.
2002 – Gospodar prstenova: Dve kule
Ova druga instalacija trilogije Petra Džeksona je značajna zbog korišćenja motion capture tehnologije.
2009 – Avatar
Sa realnim glumcima u potpuno računarom generisanim svetovima, Avatar je oduševio publiku naprednim CGI i motion capture tehnikama.
Savremeni trendovi
Danas, animacija se koristi ne samo u filmu, već i u televiziji, video igricama, pa čak i u obrazovanju i marketingu. Tehnike poput motion capture-a i 3D štampanja omogućavaju stvaranje kompleksnih i izražajnih likova. Studio LAIKA, na primer, postavio je nove standarde u stop-motion animaciji kroz filmove poput “ParaNorman”.
2012 – ParaNorman
Ova produkcija studija LAIKA predstavlja neke od najnaprednijih stop-motion i modelarskih tehnika do sada, koristeći masovno 3D štampanje za svoje modele.
2013 – Frozen
Ovaj film je postao globalni fenomen, poznat po pesmi „Let It Go“ i snažnoj priči o sestrinskoj ljubavi.
2014 – Big Hero 6
Kombinacija superheroja i robotike, film je osvojio Oskara za najbolji animirani film.
2017 – Coco
Priča o porodici i tradiciji, povezana sa Meksičkim Danom mrtvih, osvojila je Oskara za najbolji animirani film.
2018 – Spider-Man: Into the Spider-Verse
Revolucionarna animacija koja je redefinisala superherojski žanr, osvojila je Oskara za najbolji animirani film.
2020 – Soul
Priča o životu i smrt, koja istražuje smisao postojanja, takođe je osvojila Oskara za najbolji animirani film.
Zaključak
Evolucija animacije i crtanih filmova ne prestaje. Sa svakim novim tehnološkim napretkom, otvaraju se nova vrata kreativnosti, obećavajući da će animacija ostati dinamičan i uzbudljiv oblik umetnosti koji inspiriše generacije. Animacija se nastavlja razvijati, i ne sumnjamo da će budućnost doneti još uzbudljivije i inovativnije vizuelne doživljaje!
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |
