U planu uvođenje kamera za saobraćajne prekršaje

Palilula.info 1. mart 2025.

U okviru predstojećih izmena Zakona o bezbednosti saobraćaja, Srbija planira uvođenje sistema kamera koje će detektovati brojnu paletu saobraćajnih prekršaja.

Načelnik Uprave saobraćajne policije, Slaviša Lakićević, najavio je da će predlog biti objavljen do kraja aprila, a ova inicijativa ima za cilj poboljšanje saobraćajne bezbednosti na našim putevima.

Kamere za bolju kontrolu

Kako je Lakićević izjavio, kamere će biti u mogućnosti da detektuju prekršaje poput korišćenja mobilnog telefona, prolaska kroz crveno svetlo, prekoračenja brzine, pa čak i isteka registracije vozila. „Benefit ovog sistema je kvalitetnija kontrola, a tako ćemo moći da pokrijemo crne tačke i kritične deonice na putevima“, istakao je Lakićević.

Zašto su ove promene nužne? Mnoge zemlje u našem okruženju već koriste ovakve sisteme sa uspehom, i Srbija želi da se priključi ovoj praksi. Uvođenjem ovih kamera, biće mnogo lakše uhvatiti prekršitelje, a kontrola saobraćaja će postati efikasnija i pravičnija.

Cilj: Smanjenje broja poginulih do 2030. godine

Jedan od glavnih ciljeva predloženih izmena zakona je drastično smanjenje broja saobraćajnih nesreća i poginulih. Plan je da se do 2030. godine broj poginulih smanji za 50%. Ovaj ambiciozni cilj može se ostvariti samo kroz radikalne promene u kontroli saobraćaja, a kamere bi svakako bile ključni faktor u toj borbi.

Pooštravanje zakona za vozače pod uticajem alkohola

Takođe, jedna od predloženih izmena odnosi se na strože zakone kada je reč o vozačima pod uticajem alkohola. Tolerancija na alkohol bila bi nulta, ali vozači sa do 0.20 promila alkohola u krvi ne bi bili odmah sankcionisani. Umesto toga, dobili bi upozorenje, a mogli bi biti isključeni iz saobraćaja na period od šest do 12 sati. Međutim, ukoliko se nivo alkohola u krvi poveća iznad 0.21 promil, vozači bi se suočili sa prijavom i težim sankcijama.

Zaštita najmlađih: Strože kazne za prevoz dece

Lakićević je takođe ukazao na zabrinjavajući broj saobraćajnih nesreća sa poginulim decom. Tokom 2024. godine, 16 dečaka i devojčica poginulo je u saobraćajnim nesrećama, što je razlog zašto se predlažu strože kazne za prevoženje dece u nesigurnim uslovima.

Kada prevozite decu, nećete smeti da imate alkohol u organizmu“, izjavio je Lakićević, naglašavajući da će sankcije biti oštrije ako se prekršaj desi kada su u vozilu ili blizini vozača deca mlađa od 12 godina.

Da li verujete u efikasnost ovih promena?

Iako mnogi podržavaju ove promene u saobraćajnim zakonima, postavlja se pitanje da li će uvođenje kamera zaista značajno poboljšati bezbednost na putevima. Hoće li strože kazne za alkohol i nebezbedan prevoz dece biti dovoljno efikasne u smanjenju saobraćajnih nesreća? Podelite svoje mišljenje – da li se slažete sa predloženim promenama ili mislite da bi trebalo uvesti još strože mere?

Ove izmene zakona predstavljaju važan korak u borbi za bezbednost na putevima. Kamere, strože kazne i bolja kontrola saobraćaja mogu doneti bolje rezultate, ali će samo vreme pokazati koliko su ove promene stvarno efikasne.

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Automobil u brzini, Foto: Freepik
Copy link