
Prosveta: Štrajkači za sada nisu kažnjeni, ali šta će biti ubuduće?
Uprkos brojnim pretnjama Ministarstva prosvete i najavama sankcija, nastavnici u štrajku u Srbiji primili su danas svoju januarsku platu, i to uvećanu – i to bez ikakvih smanjenja.
Iako je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović ranije najavljivala da će plate biti umanjene zbog učešća u štrajku, za sada nijedan nastavnik nije kažnjen, a njihova zarada za prvi deo januara je isplaćena u punom iznosu.
Štrajk nije prošao bez posledica?
Nastavnici koji su učestvovali u štrajku, ali i oni koji su nastavili sa normalnim radom, primili su iste plate. I dok neki smatraju da je to znak popuštanja, ministrka Đukić Dejanović za Vreme ističe da ovo nije „nagrada“, već poziv na smirenje situacije i vraćanje dece u škole.
„Moja ideja je da škole rade, a deca se vrate u učionice. Ovo nije pružena ruka, već poziv na zajedničko rešenje“, rekla je ministarka.
Međutim, nije sve rešeno. Ovo je samo prvi deo plate, dok se za drugi deo, koji bi trebalo da bude isplaćen 21. februara, još uvek procenjuje da li će biti bilo kakvih umanjenja zbog dana štrajka.
„Za mene kao ministra važno je da se izbacimo iz političkog okvira i da se deca vrate u škole. Odluka o eventualnom smanjenju plata još nije doneta“, dodala je Đukić Dejanović, govoreći o neizvesnosti koja se povlači za sobom.
Nezakonit štrajk, ali bez sankcija – za sada?
Prema Zakonu o štrajku, prosvetari koji su držali skraćene časove, odnosno oni koji su učestvovali u štrajku, trebali su da dobiju 15% manju platu za dane kada su radili skraćeno. Takođe, u zakonu nije ni predviđeno da se nastava uopšte ne drži, tako da je takav štrajk nezakonit.. Ipak, do sada nijedan nastavnik nije kažnjen, iako je Ministarstvo već ranije upozorilo direktore škola da umanje plate učiteljima i nastavnicima koji su štrajkovali.
Krenule su pretnje, ali se nisu ostvarile… još
Ministarstvo i Vlada Srbije preduzeli su nekoliko ozbiljnih koraka kako bi suzbili štrajk, uključujući pretnje otkazima, produžavanjem radnog vremena i obavezom rada tokom letnjeg raspusta. Takođe, bilo je najava da će se angažovati prosvetna inspekcija kako bi se kontrolisali nastavnici koji ne poštuju radne obaveze. Ipak, kako saznajemo, mnogi prosvetni inspektori su odbili da učestvuju u tim kontrolama, a nijedan otkaz nije dodeljen do sada.
Iako je štrajk bio planiran da traje do rešavanja plata i radnih uslova, pitanje je – šta sada? Da li su nastavnici zapravo izašli sa „pobedom“ i bez posledica, ili će nadležni u narednim danima početi da primenjuju zakonske odredbe koje bi mogle umanjiti njihove plate?
Ceo tekst pročitajte na Vreme.com
Kakav je vaš stav?
Ovaj štrajk nije samo pitanje radnih prava, već i pitanje o tome koliko država uopšte reaguje na nezadovoljstvo zaposlenih. Da li ste za to da se nastavnicima umanje plate zbog štrajka, ili mislite da bi trebalo pružiti više razumevanja? Koji su pravi odgovori na ovakve štrajkove i da li postoji prostor za zajedničko rešenje koje bi zadovoljilo i učitelje i učenike?
Pozivamo vas da komentarišete i podelite mišljenje – kako bi se ovo pitanje moglo rešiti i da li smanjenje plata za nastavnikе koji su štrajkovali može biti pravi odgovor?
Foto: Canva/Ministarstvo prosvete
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |
