Šta raditi u slučaju požara?

Palilula.info 27. decembar 2023.

Upravo u zimskim mesecima, tokom sezone grejanja, vatrogasci beleže povećan broj požara u i stanovima i kućama. Neispravne instalacije, dimnjaci ili čak novogodišnje lampice mogu vrlo lako izazvati požar u kući.

– Najbitnije je ne paničiti i pokušati da se ugasi početni požar, da li je to šerpa ili novogodišnja rasveta. Morate imati preventivu u vidu PP aparata. Ako vidimo da to ne možemo, zovemo vatrogasce na 193 i tad počinjemo spašavanje, tačnije evakuaciju svih ukućana iz prostorije – kaže Zoran Stojanovski, ispred DVD Palilula.

Dodaje da se požari mogu izbeći ako pažljivo biramo šta kupujemo.

– U novogodišnjim praznicima trebalo bi kupovati sertifikovane ukrasne lampice, takođe i kod produžnih kablova ne bi trebalo uzimati neproverene. Sve su to stvari koji su česti uzročnici požara. Posebno obratiti pažnju na kablove koji su sakriveni iza nameštaja, kao i punjače za telefone, koje treba proveravati jer su skloni varničenju – kaže Stojanovski.

Zoran Stojanovski – Foto: Stefan Kojic/Palilula.info

Gde najčešće izbija požar?

Najveći broj požara u domaćinstvima izbije u kuhinji, jer u ovoj prostoriji ima najviše opasnosti. Prilikom spremanja hrane mogu se zapaliti ulja ili masti i u tom slučaju se savetuje da se ne koristi voda za gašenje, već da se na šerpu stavi odgovarajuća vlažna krpa, čime će se sprečiti dovod kiseonika koji jača vatru. Prilikom sklanjanja šerpe sa šporeta treba koristiti zaštitne rukavice ili krpu, navodi se u uputstvima Vatrogasnog saveza Srbije, a na koje nas je uputio Zoran Stojanovski.

Kako gasiti početni požar?

Požaru prići odlučno i veoma oprezno. Pre nego što počnete da gasite vatru, proverite da li su svi izašli iz prostorije.

Zapaljene električne instalacije ne gasite vodom

Izbegavajte udisanje dima, jer može biti jako otrovan, možete da izgubite svest (najveći broj ljudi strada usled gušenja i trovanja produktima sagorevanja). Požaru priđite tek kada pri ruci imate aparat za gašenje ili neku drugu opremu kojom možete da ugasite vatru. Vatru gasite u pognutom položaju. U slučaju da vatru ne možete da ugasite, brzo se udaljite, krećite se bliže podu, puzeći ili čučeći, kako ne biste udisali produkte sagorevanja.

Najvažniji preventivni saveti

Važno je naučiti decu šta su požari i kako da pozovu 193, hitan broj vatrogasne službe. Ukoliko primetite požar ili osetite miris dima u zgradi, kući ili komšiluku, potrebno je odmah pozvati vatrogasnu službu. Ako požar izbije u toku noći, a ne postoji alarm za obaveštavanje, treba izaći na prozor i pozvati pomoć i tako probuditi ukućane ili komšije. Jedna od važnih stavki je redovna kontrola plinskih i električnih instalacija. Opasno je čuvati zapaljive tečnosti i eksplozivna sredstva na tavanu i podrumu, kao i ostavljati kuhinjske uređaje uključene bez nadzora. Vatrogasni savez Srbije savetuje i da se neugašeni opušci cigareta ne bacaju kroz prozor stana, jer mogu da padnu na terasi ili nekom od stanova ispod. Pristup zgradi vatrogasnim vozilima treba da bude osiguran, kao i putevi za evakuaciju.

Kako postupiti u slučaju požara?

Ako je požar izbio na nekom od spratova ispod, nikako ne treba izlaziti u hodnik, već je važno zatvoriti vrata i na dnu postaviti mokre krpe, kako bi sprečili ulazak dima u prostoriju. Poželjno je da u stanu postoji i protivpožarni aparat. Ako se radi o požaru većih razmera, obavezno se napušta stan i zatvaraju sva vrata za sobom, jer u suprotnom, zbog protoka svežeg vazduha, požar može da se proširi mnogo brže. Veoma je važno da prilikom evakuacije svi ukućani budu na jednom mestu, a posebno treba voditi računa o deci, jer se ona u panici mogu sakriti. Ulaženje u lift tokom požara takođe je opasno, navodi se na sajtu Vatrogasnog saveza Srbije. Ukoliko se čovek nalazi u neposrednoj blizini dima i vatrene stihije, treba da obuče kaput i veže peškire i krpe natopljene vodom preko usta i nosa. Poželjno je imati obuću sa debljim đonovima.

Da ponovimo, uputstvo za ponašanje u slučaju požara

Da biste izbegli požar, potrebno je da preduzmete neke preventivne mere, ali ako vas već zadesi, poštujte nekoliko uputstava Sektora za vanredne situacije za ponašanje prilikom požara, kako biste se spasli u najkraćem vremenskom roku.

1. Ukoliko vam se požar dogodi u toku noći, a ne posedujete alarm za slučaj opasnosti, izažite na prozor kuće ili hodnik zgrade i vičite “Požar” kako biste probudili komšije i ukućane.

2. Pozovite broj 193 i saopštite tačne podatke o lokaciji – adresu, sprat i broj stana. Ukoliko je požarom zahvaćena samo jedna prostorija, zatvorite vrata te prostorije i isključite električnu energiju. Pozovite vatrogasce i evakuišite ukućane, a ukoliko je požar manjih razmera, pokušajte i gašenje.

3. Ako izbije veći požar, napustite stan i zatvorite sva vrata za sobom, jer će se, ako ih ne zatvorite, zbog protoka svežeg vazduha požar širiti mnogo brže na ceo stan.

4. Prilikom evakuacije vrlo je važno da svi ukućani budu u istoj prostoriji. Naročito pazite na decu, jer se ona iz straha mogu sakriti. Kada se uverite da su svi tu, krenite ka izlazu.

5. Očekujte gust dim i veliku vrelinu: ako imate vremena, obujte cipele za debljim đonom, obucite kapute i vežite peškire i krpe natopljene vodom preko usta i nosa.

6. Nikada ne koristite lift tokom požara, jer se tada oslobađa gust dim, pun otrovnih isparenja. Ulaskom u lift idete u sigurnu smrt od gušenja.

7. Ukoliko niste direktno ugroženi požarom, ostanite iza vrata sbog stana. Ako dim počne da prodire oko vrata, natopite peškire i krpe vodom i postavite oko štokova i ispred vrata, kako biste sprečili prodiranje dima u vaš stan. Ako je spoljašnji vazduh čist, izađite na terasu i zatvorite balkonska vrata za sobom, pa sačekajte da vatrogasci završe gašenje požara.

8. Neugašeni opušak cigarete nikada ne bacajte kroz prozor ili sa terase, jer uglavnom završava u sobi ili na terasi stana ispod vašeg i može izazvati požar.

9. Nikako ne smete koristiti vodu da biste ugasili požar na električnim instalacijama i aparatima, jer možete biti izloženi strujnom udaru.

10. Ne gasite vodom požar izazvan benzinom ili uljem, jer ove opasne materije plutaju po površini vode i mogu izazvati dodatno širenje požara.

Izvor: Kurir.rs/BBC na srpskom/Mondo.rs, Foto: Freepik/Stefan Kojić/Palilula.info

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Copy link