Šta se dešava sa računima za struju

Računi za struju bez očitane potrošnje: Građani ostavljeni da sami rešavaju haos u Elektrodistribuciji Srbije

Građani širom Srbije, uključujući beogradsko naselje Krnjača, ovih dana primaju račune za električnu energiju bez očitanog stanja sa brojila. Umesto stvarne potrošnje, računi sadrže samo obračunsku snagu, trošak garantovanog snabdevača i taksu za javni medijski servis. To je izazvalo nezadovoljstvo jer korisnici nemaju uvid u stvarnu potrošnju, a računi su često veći od očekivanih.

Jedna od sagovornica iz Krnjače navodi: „Zgrada je u pitanju. Moj lični brojčanik bih znala da očitam, ali pošto je zaključano, nemam pristup. A sad mi je stigao račun bez očitane potrošnje. Plaćam naslepo!

Zašto je do ovoga došlo?

Problem je nastao kada EDS nije produžila ugovor sa agencijom zaduženom za očitavanje brojila. Njeni zaposleni, sada raspoređeni na teren, zamenili su čitače brojila. Prema informacijama do kojih smo došli na terenu, agencija koja je obavljala ovaj posao, i čije je poslovanje već bilo pod lupom javnosti, nije nastavila saradnju sa EDS-om, zbog čega su sada zaposleni iz administracije raspoređeni da čitaju brojila na terenu.

Zaposleni EDS-a su potvrdili da je čitava ova situacija rezultat naglog raskida ugovora, bez plana za tranziciju. Zbog nedostatka kadrova, očitavanje brojila sada se obavlja na svaka tri meseca, umesto mesečno. Ali i to je odloženo tako da se ne zna kada će i kome biti očitana brojila.

Prema zvaničnom saopštenju Elektrodistribucije Srbije (EDS), od 1. juna 2025. godine uveden je novi režim očitavanja brojila, u skladu sa članom 197a Zakona o energetici. Iako zakon predviđa da se brojila očitavaju makar jednom godišnje, EDS je odlučila da to bude na svaka tri meseca, kako bi potrošači ipak imali određeni kontinuitet u uvidu u sopstvenu potrošnju.

Rešenja koja nudi EDS

Građanima su ponuđene ove opcije kao prelazna rešenja:

  1. Samostalno očitavanje brojila i slanje podataka preko aplikacije, sajta, telefona, imejla ili na šalterima lokalnih elektrodistribucija. Međutim, mnogi građani se žale da ne koriste aplikaciju, ne znaju kako da je instaliraju ili nemaju pristup brojilu (posebno u zgradama).
  2. Paušalna uplata po sopstvenoj proceni. Građanima se savetuje da plate iznos u visini prethodnog računa, s istim pozivom na broj, koji se za Beograd ne menja. Ova uplata se evidentira i po potrebi koriguje na sledećem računu.
  3. Ukoliko se ne dostavi stanje, EDS koristi softverske modele i istorijske podatke za procenu mesečne potrošnje.

Meni je stigao račun i kada sam proverila strujomer, potrošena jeftina struja nije ni stigla do onog broja koji je na računu. Poslala im mejl da urade ispravku, pošto neću da platim taj račun, i evo posle dve nedelje mi još nije stigao odgovor niti ispravka…“ – svedoči jedna sagovornica.

Na pitanje kada će se situacija normalizovati, radnici EDS-a odgovaraju: „Ne znamo. Niko ne zna.

Za korisnike sa pametnim brojilima (tzv. daljinsko očitavanje), situacija je povoljnija, kod njih se potrošnja očitava automatski jednom mesečno. Do sada je u Srbiji ugrađeno oko 600.000 pametnih brojila, a planirano je još toliko u narednim godinama, s ciljem da do kraja decenije 80% domaćinstava ima ovaj tip brojila, što je u skladu sa evropskim standardima.

Kako smo uopšte došli dovde?

Prema pisanju istraživačkog portala N1, sporan ugovor sa čitačima brojila bio je zaključen sa osobom sumnjivog poslovnog porekla, Markom Bosancem. Više je nego simptomatično da je EDS sklopio milionski ugovor sa takvim partnerom, bez ozbiljne provere kredibiliteta i dugoročnih posledica.

Ono što dodatno zabrinjava jeste nedostatak bilo kakve tranzicione strategije nakon raskida ugovora, kao da niko u upravi EDS-a nije razmišljao o sledećim koracima. Građani su preko noći prepušteni sami sebi, bez jasnih uputstava, sa nefunkcionalnim digitalnim rešenjima i nepoznatim rokovima za izlazak iz krize.

Da li se ovako ponaša odgovorna vlast?

Činjenica da je prethodni ugovor raskinut bez unapred pripremljenog plana i strategije dodatno baca senku na upravljanje ovim sistemom. Građani, iako imaju mogućnost samostalnog očitavanja, s pravom postavljaju pitanje, da li se ovako ponaša odgovorna kompanija?

Pozivamo EDS i nadležne institucije da odmah objasne javnosti:

  • Kada će se očitavanje brojila vratiti u redovnu funkciju?
  • Koliko korisnika je pogođeno neobračunatim računima?
  • Zašto je došlo do raskida bez javnog saopštenja i plana kontrole štete?

Građani zaslužuju odgovornost, transparentnost i poštovanje, ne improvizaciju.

Šta dalje?

Trenutno se očekuje zvaničan odgovor nadležnih u EDS-u, koji bi trebalo da razjasni koliko će situacija sa nečitanim računima trajati i da li će biti uvedene dodatne mere kako bi se olakšalo građanima.

Pozivamo na hitnu reakciju nadležnih organa da se ovaj problem što pre reši, da se uspostavi kontinuitet i preciznost u očitavanju potrošnje, kao i da se građanima omogući transparentan i pravičan obračun računa za struju.

Foto: Espresso

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Saradnik na portalu Miljana Jovanović-Nasković
Više od dve decenije bavim se pisanjem i pripovedanjem, najpre kao novinarka, a zatim i kao kulturna radnica i preduzetnica u oblasti izvođačke umetnosti. Verujem u moć autentičnih priča i važnost lokalne perspektive u digitalnom dobu. Na portalu izveštavam o kulturi, društvu i svakodnevici iz ugla nekoga ko poznaje teren, razume ljude i ne boji se da postavi dodatno pitanje. Moji tekstovi donose životne priče, razotkrivaju procese i osvetljavaju pojave koje oblikuju naše zajednice, bilo da su u pitanju umetnički projekti, obrazovni izazovi, lokalna inicijativa ili sistemski problemi. Kao dopisnica, radim sa pažnjom i integritetom, osluškujem svet oko sebe i trudim se da prenesem ono što je važno, a često nečujno. Imam 40 godina, živim na Paliluli i ponosna sam mama dve devojčice.
Copy link