Sve o stomatološkim uslugama u domovima zdravlja
Bilo je najava da će svima biti omogućene besplatne stomatološke usluge u domovima zdravlja, pravo na njih zapravo imaju deca, studenti, trudnice i seniori.
– Korisnici usluga u našim ustanovama plaćaju povoljnije nego u privatnom sektoru. Mi smo se potrudili da nabavimo najkvalitetniji stomatološki materijal. Deca do 18 godina, dok idu u srednju školu, i studenti, najviše do 26 godina, trudnice, kao i stariji od 65 godina mogu besplatno da koriste stomatološke usluge. A na šalterima u ordinacijama postavljen je cenovnik svih usluga koji se odnosi na sve ostale – rekao je Stojanović, direktor Doma zdravlja „Dr Milutin Ivković” Palilula.
Cene nisu iste u svim domovima zdravlja. Pregled zuba košta od 300 do 500 dinara, postavljanje plombe od 800 do 1.400, vađenje zuba od 600 do 1.000, a hirurško vađenje je od 2.000 do 4.500 dinara. Uklanjanje naslaga je 500 dinara, a uklanjanje kamenca je 2.500 dinara. Anestezije su od 150 do 250 dinara. Neke ustanove nude i snimanje zuba – ortopan za 1.000 dinara.
Privatne stomatološke ordinacije više naplaćuju ove usluge. Pregled zuba je od 1.000 do 2.000 dinara, postavljanje plombe 1.500 do 4.000. Hirurško vađenje zuba košta 10.000 do 12.000 dinara, a standardno 2.000 do 3.000. Uklanjanje kamenca je oko 4.000, a anestezija je 500 dinara. I cena snimanja zuba se razlikuje i zavisi od toga da li se snimak šalje lekaru i-mejlom (2.000) ili je očitan i dat pacijentu (2.500 dinara).
Zakazivanje pregleda u državnim službama moguće je posredstvom aplikacije „Moj doktor”, pozivom Nacionalnog kol centra Ministarstva zdravlja – 011/362-0000 ili ličnim odlaskom u ambulantu u kojoj radi izabrani lekar.
U okviru domova zdravlja rade se pregledi i leče bolesti usta i zuba kod dece, odraslih, kao i kod trudnica i 12 meseci posle porođaja, izuzev protetskog zbrinjavanja. Ukazuje se hitna zdravstvena zaštita za odrasle, lečenje zuba pre transplantacija organa i operacija na srcu, izuzev protetskog zbrinjavanja. Izrađuje se proteza starijim od 65 godina, protetske nadoknade lica i vilica, ali vrše se i neophodni stomatološki tretmani, uključujući i fiksne ortodontske aparate kod osoba sa urođenim i stečenim deformitetima lica i vilica, objasnili su iz Sekretarijata za zdravlje.
Prava osiguranika u oblasti stomatološke zaštite regulisana su Zakonom o zdravstvenom osiguranju. Ove godine predat je i predlog radne verzije zakona o dentalnoj medicini.
– S predlogom novog zakona uradićemo prevenciju stomatologije, ukazati na značaj koliko je važno da svako ima zdrave zube, da deca dolaze na redovne kontrole, da stariji redovno proveravaju proteze, jer znamo da mnoge bolesti potiču od oboljenja zuba. Kada se usvoji ovaj zakon, dentalna medicina biće u punom efektu – istakao je Stojanović.
Domovi zdravlja imaju i isturene stomatološke punktove u školama.
Grad Beograd više nije osnivač ustanova primarne zdravstvene zaštite, već je Republika Srbija, naveli su iz sekretarijata. Ali oni su nastavili da pomažu ustanovama sa primarnog nivoa zdravstvene zaštite i učestvuju u opremanju i rekonstrukciji objekata. Sekretarijat je nabavio 22 stomatološke stolice koje su predate u devet domova zdravlja u prestonici.
Izvor: politika.rs, Foto: Freepik/Wavebreak Media LTD
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |