
Čekaju li državu Srbiju tužbe građana zbog zagađenja vazduha?
Nedavna presuda iz Crne Gore, u kojoj je građanka Elzana Hrković dobila odštetu zbog zagađenja vazduha, može postati pravi presedan za region, pa tako i za Srbiju.
Ovaj slučaj izazvao je pažnju jer je država proglašena odgovornom za zagađenje vazduha u Pljevljima, a Hrkoviću je dodeljena odšteta od 1.500 evra. Ovo postavlja pitanje – da li bi građani Srbije mogli da pokrenu slične tužbe?
Zagađenje vazduha u Srbiji je prekomerno tokom velikog dela godine, a mnogi veruju da bi brojni građani mogli tražiti pravdu. Ljubica Vukčević, advokat organizacije RERI, tvrdi da postoji mogućnost pokretanja parničnog postupka u Srbiji, uz ukazivanje na pravo na zdravu životnu sredinu, garantovano Ustavom.
Međutim, postavlja se pitanje: ko bi bio tužen? Da li samo država, koja nije obezbedila zaštitu životne sredine, ili konkretni zagađivači, kao što su kompanije koje emitiraju štetne materije? Na to pitanje odgovara i Dejan Lekić iz Nacionalne ekološke asocijacije, koji naglašava da bi u Srbiji mogao da se pokrene masovan proces tužbi, s obzirom na visoke koncentracije zagađujućih materija u mnogim gradovima.
Iako je do sada bilo slučajeva tužbi organizacija zbog zagađenja, pojedinci još uvek nisu tražili odštetu. Lekić podseća da je teško dokazati direktnu vezu između zagađenja i zdravstvenih problema, a sistem veštačenja nije dovoljno preciziran. Zakonodavstvo u Srbiji često ne prepoznaje sankcije za lokalne vlasti koje ne rešavaju problem zagađenja, iako postoje mere za poboljšanje kvaliteta vazduha.
U Srbiji već postoje indikacije da bi građani mogli da krenu putem sličnim onom u Pančevu, gde je masovna tužba naterala industriju da poboljša kvalitet vazduha. S obzirom na to da su gradovi poput Novog Pazara i Šapca pretrpani zagađenjem, moguće je da će slične tužbe postati učestalije, naročito sa primenom novih evropskih direktiva.
Da li bi građani Srbije mogli da pokrenu masovnu tužbu protiv države i kompanija koje zagađuju, ili ćemo, kao i do sada, ostati u pasivnoj ulozi? Iako zakon još nije u potpunosti usklađen sa evropskim normama, mogućnost tužbi u budućnosti svakako ostaje realna. Šta vi mislite o ovoj inicijativi?
Izvor: N1, Foto: Adam Radosavljevic/Shutterstock
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |
