Falsifikovani proizvodi: Da li znamo šta kupujemo?

Palilula.info 20. septembar 2024.

U savremenim marketima, potrošači obično proveravaju rok trajanja proizvoda, ali retko se zapitaju da li naziv proizvoda odgovara njegovim sastojcima.

Na svetskom tržištu, lažiranje hrane postaje sve učestalije – proizvodi se često prodaju pod jednim imenom, dok sastojci nemaju nikakve veze s onim što očekujemo.

Na primer, za pravljenje jednog litra javorovog sirupa potrebno je čak 40 litara soka, a pravi vasabi je gotovo nemoguće naći van Japana. Takođe, ulje od tartufa često nije povezano sa skupocenim gljivama koje naziv sugeriše.

Jovan Ristić iz Udruženja potrošača „Efektiva“ upozorava na problem falsifikovanog meda, ističući da je 80% tržišta u Srbiji preplavljeno ovim proizvodima. „To je čista obmana za potrošače“, kaže Ristić.

Problemi sa deklaracijama

On ukazuje na to da bi potrošači trebali bolje da se informišu o sastojcima. „U pravilniku za sokove jasno se naglašava da mora postojati informacija o tome da li je proizvod delimično proizveden od koncentrata. Međutim, mnogi proizvođači ovu informaciju ne ističu jasno na etiketi“, objašnjava Ristić.

Potrošači su često prepušteni sami sebi kada je reč o izboru proizvoda. „Osim što se oslanjam na ono što mi prodavac kaže, nemam mogućnosti da sama proverim sastav proizvoda. To je odgovornost države da obezbedi kvalitet i sigurnost hrane kroz inspekcije i nadzor“, naglašava on.

Zdravstveni rizici

Ristić takođe upozorava na potencijalne zdravstvene rizike povezane sa konzumiranjem proizvoda čiji sastojci nisu jasno navedeni. „Ovi proizvodi bi trebalo da se testiraju u laboratorijama kako bi se potvrdilo da li se zaista radi o onome što je deklarisano“, dodaje.

Na kraju, Ristić naglašava da je zaštita potrošača od ključne važnosti. „Država i sistem moraju da obezbede sigurnost potrošača, jer mi kao pojedinci ne možemo da proverimo sve što kupujemo“, zaključuje on.

Ovaj problem falsifikacije hrane ukazuje na hitnu potrebu za jačim regulativama i većom transparentnošću u prehrambenoj industriji. Potrošači imaju pravo da znaju šta zapravo stavljaju na svoje tanjire.

Izvor: Euronews Srbija/Palilula.info, Foto: Canva
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Copy link