
Zoran Modli: Ikona srpske medijske scene koji je povezivao ljude
Zoran Modli je bio istaknuta ličnost u srpskom medijskom prostoru, poznat po svom radu kao novinar, voditelj i avijatičar. Njegova karijera započela je u medijima 1980-ih. Brzo je stekao reputaciju zahvaljujući svom jedinstvenom stilu i sposobnosti da se poveže sa publikom.
Zoran Modli je kao pilot i instruktor, obezbedio je svoje mesto u civilnom vazduhoplovstvu, dok je kao jedan od prvih di-džejeva u Srbiji ostavio dubok trag na radijskoj sceni. Njegova inovativnost i strast prema muzici doprineli su transformaciji radijskog programa. Pored toga, Modli je bio i kompjuterski stručnjak i zaljubljenik u nauku, što je dodatno obogatilo njegov raznoliki karijerni put. Njegova sposobnost da spoji različite interese činilo ga jedinstvenom figurom u savremenoj kulturi.
Modli je svoj profesionalni put započeo u vreme kada su mediji u Jugoslaviji doživljavali velike promene. Njegova karijera obuhvata brojne oblasti, od radijskog i televizijskog voditeljstva, preko muzičkog novinarstva, do inovacija u tehnici i avijaciji.
Zoran Modli nam je govorio kako krajevi ne postoje i kako sve neprestano teče. Život je reka, a dosadan je ako je korito široko i voda lenja. Modli voleo uzbudljive trenutke i tek poneku sitnicu: „Više volim da mi se dogodi 10 stvari danas nego da jedna traje tri meseca!“
Kratka biografija
Zoran Modli je rođen 1948. godine u Zemunu, gde je išao u gimnaziju. Završio je Višu vazduhoplovnu pilotsku školu, bio je pilot i instruktor letenja. Bio je prvi radijski di-džej na Radiju 202 i Studiju B. Vodio je program u prvoj diskoteci u Zemunu koja se zvala „Disko 202“. Prvi je vodio radio program istovremeno pilotirajući avionom. Pilotirao je boingom 727 u JAT-u, a kasnije bio angažovan u privatnoj aviokompaniji. Oženjen je i otac je Josipa i Ane.
Mladost i obrazovanje
Zoran Modli bio je jedan od ključnih figura radio revolucije u Srbiji, poznat kao deo grupe „buntovnika“ sa Studija B. Početkom sedamdesetih, zajedno sa svojim kolegama, uspeo je da unese svež pristup u radio program, promovišući krilaticu „govori ono što znaš i misliš“. Ova filozofija je doprinela stvaranju autentičnijeg i otvorenijeg radijskog sadržaja, koji je osvajao slušaoce i oblikovao tadašnju medijsku scenu. Modlijev inovativni pristup ostavio je značajan trag u svetu radija.
Izdao je ploču “Zoran Modli i leteća diskoteka” i bio je urednik jedne rubrike u muzičkom magazinu Džuboks. Modli je sa Borom Đorđevićem početkom 1975. godine osnovao grupu “Hajduk Stanko i jataci”, u kojoj je bio pevač, ali su imali samo dva singla, “Na putu za Stambol” i “Anđelija, čuvaj se Turaka”.
Zoran Modli često je isticao da je pilotski gen naslednog karaktera, dok je voditeljski dar rezultat prirodne sklonosti i splet okolnosti koje su se pojavile u njegovoj ranoj mladosti. Njegova strast prema letenju nasleđena je od porodice, dok su mu radijske aktivnosti omogućile da razvije svoje komunikacijske veštine. Ova kombinacija talenata i uticaja okoline oblikovala je njegov jedinstveni put, vodeći ga od radijske revolucionarne scene do uspešne pilotske karijere.
Pilotiranje
Posle više od 20 godina provedenih u “Jatu”, gde je upravljao “boingom 727”, nastavio je pilotsku karijeru kao kapetan u privatnoj avio-kompaniji “Princ avijejšn”, sve do 15. jula 2010. godine, kada je doživeo udes na aerodromu Brač skliznuvši sa piste mlaznim poslovnim avionom. Avion je izgoreo, ali su posada i putnici izašli nepovređeni.
Emisije
Autor je emisija „Ventilator 202“, „Modulacije“ i „ZAIR“, koje su se emitovale na raznim radio-stanicama, a obraćao nam se i kroz reklame.
Modli je saradnju sa Radio Beogradom započeo kao gimnazijalac 1965. u emisiji “Sastanak u 9 i 5” na Drugom programu. Radio je kao saradnik u emisijama Prvog programa – “Veče uz radio” i “Novo, aktuelno, zanimljivo“, kada je napisao niz tekstova za pesme Lole Novaković, Dragana Antića, Dijega Varagića i druge zvezde šlagerske muzike.
Najduže je sarađivao sa Radio Beogradom 202. Pisao je tekstove za voditelje večernjeg programa. Bio je aktivan na više privatnih radio-stanica. Zaslužan je i za neke od inovativnih i pionirskih poduhvata “Dvestadvojke”, od kojih je najčuvenija emisija “iz vazduha” koju je, leteći iznad Beograda, vodio iz aviona.
Kao već poznat disk-džokej, 1979. godine pokrenuo avangardnu emisiju “Ventilator 202”. U emisiji “Ventilator 202”, u kojoj je kroz tada čuvenu “Demo top 10 listu” na “Dvestadvojci” skoro celu deceniju aktivno promovisao mlade domaće rok grupe.
“Ventilator 202” bio je ujedno i prva radijska emisija posvećena računarima i prvim komjuterskim programima.
Ostavio je neizbrisiv trag svojim čuvenim špicama i džinglovima koji su u to vreme bili zaštitni znak “Dvestadvojke”.
Emisiju “Modulacije” Modli počinje na Radio Pingvinu u maju 1993. godine. Emituje “Modul top-ten” vrh listu MOD datoteka, rudimentarne računarski stvorene muzike. Ova emisija se 1995. godine seli na Radio Beograd 202, a 1996. godine dobija nagradu “Diskobolos” za najbolju radio i TV emisiju o računarima. Ubrzo se opet vraća na Radio Pingvin uz novi naziv “Modulacije – The Next Generation”, a potom prelazi na “MIP radio”, gde ostaje do 1999. godine, kada se emisija gasi.
Od 2000. pokreće emisiju “ZAIR” (Zakon akcije i reakcije) koja je godinu dana emitovana na Radio Beogradu 202, a potom na beogradskoj Radio Laguni i na više nezavisnih radio-stanica u Srbiji i regionu.
Od 2002. godine pravi tehnološki iskorak jer se emisija sprema unapred u kućnim uslovima i na računaru, a prosleđuje se mreži lokalnih radio-stanica putem interneta.
Modli se trudio da bude inovativan i prvi je vodio emisiju iz aviona, dok pilotira.
Posle tog udesa, Modli je napustio karijeru pilota. Do detalja je opisao svoj poslednji let u prvom poglavlju “Pilotske knjige“.
Modli je pisao i knjige namenjene popularizaciji pilotskog poziva. Objavio je sedam knjiga o pilotskoj profesiji, letenju i avionima.
Naš lični utisak
Zoran Modli je ostavio dubok trag u životima mnogih. Njegova sposobnost da poveže ljude i prenese im radost kroz eter bila je izvanredna. Kao jedan od pionira medijske scene, često je bio prvi koji je otkrivao nove talente i ideje, značajno doprinoseći oblikovanju muzičkog ukusa i kulturnog identiteta generacija.
Njegov jedinstveni glas nije bio samo instrument; bio je most između umetnosti i publike. Njegova sposobnost da se poveže s publikom i učini složene teme pristupačnima ostavile su dubok utisak. Vedrina i entuzijazam koje je isijavao u svakoj emisiji imali su moć da inspirišu i motivišu, čineći da se slušatelji osećaju povezano s njim i temama o kojima je govorio.
Zoran je bio svestran, čudo od čoveka, koji je uspevao da prenese svoje znanje na način koji je bio i lep i zanimljiv. Mnogi će ga pamtiti kao učitelja, prijatelja i vodiča kroz svet tehnike i muzike. Modli je takođe imao talenta da se uklopi u različite žanrove i formate, od zabavnih programa do ozbiljnijih diskusija, što dodatno pokazuje njegovu svestranost.
Ono što me posebno impresioniralo kod Modlija je njegova autentičnost. On nije težio da bude samo zabavljač, već i edukator, što se ogleda u načinima na koje bira teme i goste. Njegova strast prema muzici i tehnici jasno se vidi, a to stvara posebnu atmosferu u njegovim emisijama.
Iako ga više nema među nama, njegovo nasleđe živi dalje. Njegove reči i duh će zauvek ostati u srcima onih koji su imali sreću da ga poznaju ili da ga čuju. Zoran Modli nije bio samo medijski radnik; bio je inspiracija, simbol kreativnosti i entuzijazma koji će se teško ponoviti.
Izvor: Laguna, RTS, Palilula.info, Foto: RTS
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |
