Srbija postaje epicentar esporta: Fissure Playground 1 oduševio domaću publiku

Indijanka Danka 8. februar 2025.

Srbija je u poslednjih pet godina postala centar elektronskog sporta. Od početka rata u Ukrajini, u Srbiju se preselio veliki broj ljudi iz istočne Evrope. Među njima su i brojni poznati timovi koji se takmiče u raznim disciplinama elektronskog sporta.

Prebacivanje velikih organizacija u Srbiju, kao što je Team Spirit, privuklo je pažnju i timova iz drugih delova sveta. Srbija ima dugu istoriju u raznim igrama, a samim tim i ljude pune znanja i iskustva kada je u pitanju organizacija turnira, ugošćavanje timova i igrača iz raznih delova sveta.

Upravo iz tih razloga, tokom prošle godine, jedan od najvećih i najprestižnijih organizatora velikih turnira elektronskog sporta preselio se u našu zemlju. Kompanija Fissure iza sebe ima značajan broj uspešnih turnira, a od 24. januara do 2. februara održali su svoj prvi Fissure Playground turnir u igri Dota 2, sa nagradnim fondom od čak 1.000.000 dolara.

Timovi turnir dota 2

Foto: Fissure Photos

Trodnevna završnica turnira održana je u Sava Centru, pred domaćom publikom.

Turnir je započeo grupnom fazom u formatu modifikovanog Swiss baraža sa 16 ekipa.

Tokom grupne faze nije bilo velikih iznenađenja, ali ono što se može izdvojiti kao neočekivani rezultat jeste prolazak ekipe “Heroic” u drugu fazu takmičenja bez ijedne izgubljene mape. Ova ekipa iz Južne Amerike iznenadila je sve takmičare i gledaoce.

Velika bina, strastvena publika, vrhunska produkcija i fantastična Dota – tako bismo opisali “Fissure Playground 1“. Međutim, prva dva dana završnice turnira nisu bila previše posećena u Sava Centru. Ovo nije neuobičajeno za e-sport turnire, jer mečevi traju i po 12 sati, pa gledaoci često dolaze samo na one duele koji ih najviše interesuju ili kada igra ekipa koju podržavaju.

Sava Centar Dota 2

Foto: Fissure Photos

Tokom turnira, posetioci su imali različite načine da se zabave – od štandova sa hranom i pićem, stolova za stoni tenis, do prostora gde su mogli da se oprobaju u Doti 1 na 1. Organizatori su se potrudili da atmosfera bude dinamična i interaktivna, pa su u pauzama između mečeva posetioci mogli da učestvuju u raznim mini takmičenjima i izazovima, što je dodatno doprinelo celokupnom doživljaju događaja.

Pored zabave, jedan od ključnih elemenata dodatnih aktivnosti bilo je skupljanje tokena. Ove virtuelne nagrade posetioci su osvajali učestvovanjem u različitim igrama i aktivnostima, a kasnije su ih mogli zameniti za ekskluzivne suvenire – dresove, majice i postere poznatih Dota 2 ekipa.

Naravno, suveniri su se mogli kupiti i za novac, ali je skupljanje tokena bilo daleko zanimljivije i isplativije. Ovaj sistem ne samo da je podsticao posetioce da se aktivno uključe u događaj, već je i stvorio dodatni nivo uzbuđenja, jer su mnogi planirali kako da osvoje što više tokena i osiguraju sebi najvrednije nagrade.

Što se tiče same igre, turnir je doneo pregršt uzbuđenja i vrhunskih mečeva.

Alan “Satanic” Galjamov, sedamnaestogodišnjak i veliki talenat, nadigrao je svoju bivšu ekipu Team Spirit i svog mentora Iliju “Yatoro” Muljarčuka, jednog od najboljih igrača svih vremena. Ipak, uprkos sjajnim partijama, nije uspeo da se domogne finala – na putu mu se isprečila najuspešnija ekipa prošle sezone, Team Falcons, koja je demonstrirala svoju uigranost i taktičku superiornost. Na kraju, pobedu je odnela ekipa Tundra Esports, koja je pokazala izuzetnu izdržljivost i prilagodljivost tokom celog turnira. Tim je predvodio jedini balkanski predstavnik na turniru, Makedonac Martin “Saksa” Sazdov, dok je njihov sastav dodatno ojačao Anton “Dyrachyo” Škredov, koji je nedavno napustio Gaimin Gladiators. Njegova želja da se dokaže protiv bivših saigrača bila je evidentna – ne samo da ih je eliminisao u grupnoj fazi, već je na kraju podigao i pobednički trofej.

Team Falcons i Tundra Esports su poznate po tome što igraju duge mečeve, pa je i finale bilo dugo i uzbudljivo. Finala u Doti igraju se u formatu “bo5” – na tri dobijene mape. Prve dve mape Falconsi su osvojili bez poteškoća i delovalo je kao da je sve gotovo. Međutim, Tundra je uspela da pobedi u naredne tri partije, što je retkost na ovakvim turnirima. Publika je bila na strani Tundre, a ovacije su postajale sve jače kako su se približavali pobedi.

Saksa jeste poneo trofej i naravno da nam je drago što je Balkanac odneo pobedu. Ipak, žao nam je što na ovom turniru nije bilo nijednog srpskog predstavnika, uprkos velikom broju talentovanih igrača iz Srbije. Ipak, Srbija je imala svog predstavnika na poseban način – jedan od komentatora bio je Nikola “hairy_freak” Babić, bivši igrač koji je u poslednjih pet godina postao najpoznatiji srpski Dota 2 komentator na svetu. Njegovo komentarisanje na ovom događaju bilo je izuzetno, donoseći autentičnu srpsku boju u svaki komentar. Pored njega, u komentatorskom timu bio je još jedan komšija – Hrvat Dominik “Lacoste” Stipić.

Autor Mila Babić

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info
Fissure Photos
Saradnik na portalu Indijanka Danka
Indijanka Danka ili Danica Manojlović je utrla put mnogim ženama u svetu IT-ja i gejminga u Srbiji. Jedini nosilac nagrade IT Award za najuspešniju ženu u Srbiji, finalista kampanje godine u Londonu organizacije Women in Games, autor i voditelj prve emisije o gejmingu kod nas, direktorka prve gejmig televizije u Srbiji i saradnik nekih od najpoznatijih kompanija na svetu. Blogerka, zaljubljenik u kulturu i majka.
Na društvenim mrežama
Copy link