
Stanislava Pešić: Bila je jedna od najomiljenijih domaćih glumica
Stanislava Pešić rođena je 1941. u Grockoj u vreme rata, odrasla je u građanskoj porodici na Tašmajdanu. Otac Dušan bio je zamenik javnog gradskog tužioca (advokat), a majka Vera profesorka francuskog.
Svoje detinjstvo na Tašmajdanu glumica je ovako opisala:
„Nisam bila ni mirna ni povučena. Naprotiv, uvek sam volela da se tučem. Organizovala sam boks mečeve i rvačka takmičenja, iz kojih sam izlazila kao poražena strana. Uopšte, detinjstvo pamtim po posekotinama i modricama, zavojima i flasterima.”
Važna ličnost u njenom ranom periodu – baba Desa iz Zaječara bila je izvor mudrosti. U knjizi „Devetnaest društvenih igara” navela je Stanislava Pešić i ova sećanja: „Tatina plata bila je mala i, za razliku od druge dece, mi nismo imale da jedemo med, već smo užinale mast i hleb. Uletiš u kuću, baba namaže mast na hleb i trk napolje. Priznale smo da nas je sramota što mi jedemo mast, a druga deca med. Sutradan, baba koja se teško kretala, došla je do šetališta i izdaleka, koliko je grlo nosi, povikala: Vesna, Mirjana, Staša, užina! Meda i ’leba! Pojurile smo kao bez duše, a baba nam je uvalila topao hleb u ruke i rekla: Trčite dok se ne slojani, nikom ne daj da proba, jedite brzo! A samo je zagrejala hleb, mast se istopila i mi smo dobile ‘meda i hleba’…”
Stanislava Staša Pešić je u svom životu želela da bude – samo glumica.
Kao tinejdžerka Staša Pešić oprobala se na audiciji za omladinsko pozorište i uspela. Pred žirijem, Ljubom Tadićem i Verom Belogrlić, recitovala je „Spaljenu pesmu” Zmaja i monolog majke koja je ubila sina iz „Svetog plamena” Somerseta Moma.
Kada je završila, Ljuba Tadić ju je upitao: „Znaš li ti, devojčice, nešto smešno?”, a ona mu je odgovorila da ne zna i zaplakala. „I dok sam plakala, on mi je nabrajao naslove smešnih pesama, sve dotle dok nisam rekla da znam ‘Otac i sin’ Đure Jakšića. Mucala sam, pogrešno naglašavala reči. Ipak, on je rekao: Bravo, bravo! Ali ta pesma nije smešna, nego tužna! I za sve to vreme ja sam jecala”, ispričala je Staša Pešić.
U gimnaziji je probala da upiše glumu, ne znajući da je njena majka zamolila komisiju da je obori. Pitali su je koje se ribe gaje u Prespanskom jezeru, a kada je odgovorila da ne zna, rekli su joj: „Vi želite da budete glumica, a ne znate koje ribe žive u Prespanskom jezeru!”
Dva puta je polagala prijemni na Akademiji, i dva puta je bila odbijena. Iz trećeg puta, a posle mature, položila je. Bila je u klasi Mate Miloševića.
Karijera
U teatru, gde je najviše ostvarila i ostavila, nagrade su je nekako zaobilazile. Dobila ju je tek za ulogu Meri Tajron u “Dugom putovanju u noć”. Priznanje je primila sa blagom ironijom – “Možda su konačno, posle trideset pet godina, uspeli da sastave žiri koji ima ukus…”
Bez šminke, pred ogledalom u garderobi Narodnog pozorišta, umorna, opuštena, posle proba koje su znale da potraju i po celu noć, pušila je cigaretu za cigaretom. Na sceni, na daskama koje život znače, odživela je život glumice. Onda je došla pauza, u pozorištu nije bilo uloga, a u njen život stigao je drugi sin, Ivan. Kako je Ivan rastao, Stanislava Pešić je bila sve češći gost Pozorištanca “Puž”. Nadala se, iskreno, da će stići da odigra još i Matildu de Spin u Pirandelovom “Henriju IV”, i da uz tu ulogu stavi posvetu, ali je pozorišnu karijeru završila sa “Dugim putovanjem…”.
Nije se opredeljivala ni za jedan fah. Govorila je “uvek sam volela glumce koji mogu sve da igraju”. “Pesma” (1961), “Medaljon sa tri srca” (1962, režija Vladan Slijepčević, scenario Puriša Đorđević), “Kapetan smelo srce” (1963), “Štićenik” (1966, režija Vladan Slijepčević, scenario Jovan Ćirilov), “Kuda posle kiše” (1967, režija Vladan Slijepčević, scenario Jovan Ćirilov) “Tri sata za ljubav” (1968), “Možda spava” (1968), “Bog je umro uzalud” (1969), “Kod zlatnog papagaja” (1969), “Frede, laku noć” (1981), “Kako je propao rokenrol” (1989), “Mi nismo anđeli” (1992), samo su neki od naslova filmova u kojima je igrala. Kad se zbroji, bilo ih je dvadeset. Neki od njih su nezaobilazni u istoriji filma na ovim prostorima.
S filmom se Stanislava Pešić prvi put srela 1958. u „Snovima od vetra” Kokana Rakonjca, potom i u „Diližansi snova” Soje Jovanović. Za ulogu u „Pesmi” po istoimenom romanu Oskara Daviča dobila je „Zlatnu arenu” u Puli (1961), a 1964. i 1966. godine nagrade Niškog festivala.
U karijeri je bila i Ana u „Švabici”, Maša u „Galebu”, Anđelija u „Maksimu Crnojeviću”. Oprobala se i u monodrami po knjizi „Pismo nerođenom detetu” Orijane Falači, s željom da pitanje materinstva produbi profesionalnim konfliktima. „Osetila sam da je to muka svih nas savremenih žena i želela sam da govorim o onome što se i meni dešava, što se uopšte dešava u svakom trenutku”. Svetska premijera, jer Falačijeva do tada nikom nije dozvoljavala da eksperimentiše s njenim tekstovima, bila je 18. novembra 1982. u Džez klubu Doma omladine, u režiji Slobodanke Aleksić, navedeno je u katalogu izložbe.
Popularnost na prostoru Jugoslavije doneo joj je lik Olge u seriji „Pozorište u kući”. Rekla je tada: „Žene u Zagrebu su se oblačile kao ja, u Ljubljani su se kao ja češljale, u Skoplju smejale kao ja. Publika nas je sve podjednako volela: kamiondžije su lepile moje slike, a vojnici Lašine (Ljiljane Lašić).” U seriji smo je gledali kao jednostavnu urbanu ženu koja se može sresti na svakom koraku. Heroina svakodnevice, mlada žena, arhitekta, savremena, dinamična, suptilna, nežna, romantična – plenila je gledalište.
Rođina supruga, ćerka gospođe Nikolajević ponosne na predratni građanski pedigre, ali neminovno pritisnuta svakidašnjicom, bila je uloga koju je Staša Pešić učinila dragom i prepoznatljivom. Ona sama, u jednoj od epistola, opisujući svoj “televizijski život”, ovu ulogu jedva pominje. Mada je, ilustrujući popularnost uloge u “Pozorištu”, izgovorila – “žene u Zagrebu su se oblačile kao ja, u Ljubljani su se kao ja češljale, u Skoplju smejale kao ja”…
Stanislava Pešić preminula je u 56. godini. Jovan Ćirilov je zapisao tada: „Namerno je gajila kod sebe neku vrstu naivnosti, koju sam uvek shvatao kao čistotu njenog pogleda na svet. Iz porodice intelektualaca ponela je duboku potrebu da i sama bude visokocivilizovana i da teži da živi u civilizovanoj sredini. U tome, međutim, uopšte nije bila rigidna. Spadala je u radosne ličnosti. Takva je bila u najlepšim godinama života, a ista takva u godinama praštanja od života.”
Borba sa bolešću, koju je hrabro vodila, poslednjih pet godina, ostala je zapisana u njenom dnevniku, poslednjem dokumentu o nadanjima, snazi i svemu onome što je činilo njen privatni i scenski život. U tom smislu, rečenice iz knjige “Devetnaest društvenih igara” (Beogradski krug, 1997), su po formi epistolarne, a po smislu testamentarne. U životu, u kojem je, kako je govorila u jednom pismu “sve pogrešno odigrala, bila neodlučna kada je trebalo da bude odlučna, uverena da je ružna onda kada je bila najlepša,…”, Stanislava Pešić je imala punoću onoga koji voli i koga vole – majku, sestre, prijatelje, supruga (vajar Vava Stanković), sinove Peru i Ivana, unuka Vladana. Njima je posvetila svoju potresnu priču, gledaocima svoj dar.
Političarka Vesna Pešić njena je rođena sestra. Imala je dvojicu sinova — Peru, sa vajarom Slavoljubom Vavom Stankovićem i Ivana, sa kompozitorom Vojislavom Vokijem Kostićem.
Preminula je od raka 20. novembra 1997. godine u Beogradu.
Izvor: Stil/Politika.rs/Dnevnik
Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook | Instagram | Twitter | Threads | Linkedin Za pitanja ili predloge o saradnji možete nas kontaktirati na navedenu mail adresu: marketing@palilula.info |
